banner39

Kalifornia'da olağanüstü hal ilan edildi

ABD'de 64 kişi domuz gribine yakalandı, California Eyaleti'nde olağanüstü hal ilan edildi.

Arşiv 29.04.2009, 04:18 29.04.2009, 04:18
Kalifornia'da olağanüstü hal ilan edildi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'de 64 kişi ölümcül domuz gribi hastalığına yakalanırken, California'da olağanüstü hal ilan edildi.

ABD'nin kısa adıyla CDC olarak bilinen "Hastalıkların Kontrolü ve Önlenmesi Merkezleri"nden (Centers for Disease Control and Prevention) yapılan açıklamada, ülkenin toplam 5 eyaletinde domuz gribi vakasının 64'e yükseldiği açıklandı.

CDC domuz gribinin New York'ta 45, California'da 10, Teksas'ta 6, Kansas'ta 2 ve Ohio'da 1 kişide görüldüğü bildirildi. Ülkede ölümcül hastalığa yakalananların 7 ila 54 yaş arasında oldukları, hastalık nedeniyle ölen kimsenin olmadığı ifade edildi.

Kaliforniya Valisi Arnold Schwarzenegger'in ise eyalette 2 şüpheli vaka olması nedeniyle olağanüstü hal ilan ettiği belirtildi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın da, salgının artma olasılığına karşı ülkede griple mücadele kapasitesinin güçlendirilmesi adına Kongre'den 1,5 milyar dolarlık bir fon tahsis edilmesi isteğinde bulunduğu açıklandı.

Orta Amerika ülkesi olan Kosta Rika'nın Sağlık Bakanı Maria Luisa Avila ise, ülkede 1 kişinin domuz gribine yakalandığını doğruladı.

Öte yandan Küba'da, salgın yüzünden Meksika ile Küba arasındaki uçak seferleri durduruldu. Meksika'nın başkenti Meksiko City'de ise tüm restoranların halka kapatılması kararı verildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?