banner39

Kamboçya'ya sığınan Uygurlar Çin'e gönderiliyor

Kamboçya, Urumçi'deki olaylar sırasında kaçarak ülkeye gelen 22 Uygur'u geri göndereceğini bildirdi.

Arşiv 19.12.2009, 09:17 19.12.2009, 12:35
Kamboçya'ya sığınan Uygurlar Çin'e gönderiliyor


Kamboçya, başkenti Urumçi'de 5 Temmuz'da yaşanan olaylar sırasında kaçarak ülkeye gelen 22 Uygur'u geri göndereceğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Koy Kuong, 22 kişilik grubun son haftalarda gizli bağlantılar kullanarak ülkeye geldiklerini, ülkeye yasa dışı yollardan girmeleri nedeniyle geri gönderileceğini kaydetti.

Koy Koung, gruptan 2 kişinin kayıp olduğunu da söyledi.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Khieu Sopheak da grubun bir hafta içinde sınır dışı edileceğini ifade ederek, bu kişilerin Çin'e geri verilebileceğini de dile getirdi.

Khieu Sopheak, ''Bu kişilerin nereye gönderileceğini söyleyemem, fakat sanırım son varacakları yer, geldikleri yer olan Çin olacaktır'' dedi.

Uygurların Çin'e geri verilmesi kararının Çin Devlet Başkanı yardımcısı Xi Jinping'in pazar günü Kamboçya'ya yaptığı ziyaretten sonra alınması, kararın Çin'in baskısıyla alındığı şeklinde değerlendiriliyor.

Aralarında 2 çocuğun da bulunduğu Uygurların mülteci olarak kabul edilmesi BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından değerlendirmeye alındı, ancak bu değerlendirme henüz sonuçlanmadı.

UNHCR Bangkok temsilcisi Kitty McKinsey, Kamboçya hükümetinden söz konusu kişilerin geri gönderilmesi işleminin durdurulmasını talep ettiklerini, konuya ilişkin olarak kendi yardımlarını önerdiklerini kaydetti.

ABD de Uygurların Çin'e geri gönderilmemesi yönünde Kamboçya yönetimine çağrıda bulundu. ABD'nin Phnom Penh Büyükelçiliği yetkilileri, Uygur grubun geri gönderilmesi kararından büyük rahatsızlık duyduklarını belirterek, bu kişilerin uluslararası yasalar çerçevesinde en azından mültecilik başvurularını tamamlamalarına imkan tanınmasını beklediklerini kaydetti.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?