banner39

Kamer Genç'ten muhalefete: Girmeyin

Cumhurbaşkanlığı Seçimi için sesini en çok yükselten CHP'ye eski vekilleri olan Kamer Genç'ten destek geldi.

Arşiv 22.08.2007, 16:01 22.08.2007, 16:01
Kamer Genç'ten muhalefete: Girmeyin


Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç, ''Halk, AK Parti'nin tek başına cumhurbaşkanı seçmesini istemiyor. Muhalefet partileri, tavırlarını bir kez daha düşünmelidir'' dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in cumhurbaşkanlığı seçimi için MHP'ye, 'Genel kurula girmeyin' çağrısından sonra Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç de tüm muhalefete aynı çağrıyı yaptı. Genç ''Halk, AKP'nin tek başına cumhurbaşkanı seçmesini istemiyor. Muhalefet partileri, tavırlarını bir kez daha düşünmelidir'' dedi.

Genç, Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, MHP ile DSP'ye cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tur oylamasına katılmamaları çağrısında bulundu. Referandumun kabul edilmesi halinde Anayasa değişiklik teklifinin geçici 19. maddesinde, 11. Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesinin öngörüldüğünü belirten Genç, Mecliste başlatılan cumhurbaşkanı seçim sürecinin derhal durdurulması gerektiğini söyledi.

Milletvekillerinin üzerine yemin ettikleri Anayasa'ya sadık kalmaları gerektiğini ifade eden Kamer Genç, ''Seçimlerde halk, AKP'ye cumhurbaşkanı seçmek için yeterli sayıyı (367) vermedi. Demek ki halk, AKP'nin tek başına cumhurbaşkanı seçmesini istemiyor. Muhalefet partileri, tavırlarını bir kez daha düşünmelidir. Muhalefet partilerin ikinci tur oylamaya girmemesi halinde AKP tek başına cumhurbaşkanı seçemez. MHP ile DSP'nin Meclise girmemesi halinde cumhurbaşkanı seçilmez. Böylece referandum sonucuna göre 11. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine gidilir'' diye konuştu.

VATANDAŞLIKTAN İHRAÇ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''Bekir Coşkun'un vatandaşlığı'' konusundaki sözlerine de değinen Kamer Genç, bir kişinin vatandaşlıktan çıkarılması yetkisinin Bakanlar Kurulunda olduğunu söyledi. ''Ben de kesinlikle içime sindiremiyorum'' diyen Genç, ''Cumhurbaşkanı seçim turlarına katılmayan milletvekilleri, yeni seçilecek cumhurbaşkanını tasvip etmiyor. Bakanlar Kurulu karar alsın, oylamaya katılmayan milletvekillerini vatandaşlıktan çıkarsın. Tayyip Erdoğan çıkıp, bizi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından ihraç mı edecek?'' diye konuştu. Genç, Başbakan Erdoğan'ın halktan özür dilemesi gerektiğini de söyledi.

HALAÇOĞLU'NUN SÖZLERİ

Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu'nun sözlerine de değinen Genç, tasavvuf felsefesine göre sadece insanlar veya insanların ırkları arasında değil, canlılar arasında bile hiçbir ayrım yapmadıklarını söyledi. Halaçoğlu'nu, sözlerinden dolayı tebrik eden milletvekillerini açıklamaya çağıran Bağımsız Tunceli Milletvekili Genç, şöyle devam etti:

''Türkiye Cumhuriyetini aşiretlere, ırklara ayırarak memleketi bölmek senin görevin mi? Tarih Kurumu Başkanı ne iş yapar? Senin meşrebin ne? Hangi ırktan geliyorsan söyle bilelim. Memleketi birileri parçalamayı düşünürken böyle bir açıklama ülke içinde kaos yaratmıştır. Bu kişiler, bu makamlarda oturmamalıdır. Hükümetten tepki gelmediğine göre, hükümet de bu söylemlerin arkasında.''


AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?