banner39

banner35

Kamyon kasasından Meclis Başkanlığı’na uzanan yol

AK Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan’ın lise yıllarında okula kamyon kasasında gittiği belirtildi.

Arşiv 09.08.2007, 16:12 09.08.2007, 16:14
Kamyon kasasından Meclis Başkanlığı’na uzanan yol


Mehmet Çelikel Lisesi’nde Toptan çiftiyle aynı dönemde okuyan emekli öğretmen Tekin Gürkan, “Kendileri o zamanın şartlarında üstü açık kasalı kamyonlarla okula geliyorlardı. O zorluklarla biz okuduk'' dedi. Köksal Toptan’ın Zonguldak’ta eğitim gördüğü Mehmet Çelikel Lisesi’nde büyük bir mutluluk ve gurur yaşanıyor.

1938 yılında Mehmet Çelikel tarafından 7 ayda 120 bin liraya yaptırılan ve Türkiye’nin ilk bağış okulu olan Mehmet Çelikel Lisesi’nde, milletvekili, bakan, başbakan çıkarırken şimdi de 1959-1962 dönemlerinde okuyan Köksal Toptan’ın TBMM Başkanı adaylığına gösterilmesinin heyecanı yaşanıyor.

LİSEYİ ‘İYİ’, EŞİ ‘PEKİYİ’ İLE BİTİRDİ

İlkokulu ve ortaokulu pekiyi derecesiyle bitiren Köksal Toptan, eşi Saime Toptan’la birlikte Mehmet Çelikel Lisesi’nde 1959-1962 yılları arasında eğitim gördü. 1961-62 mezunu olan Toptan, 1987 okul numarasıyla toplam 104 puanla iyi dereceyle mezun olurken, dersleri ise şu notlarla geçti:

Türkçe 8, Türk dili ve edebayatı 9, Felsefe 9, Tarih 10, Coğrafya 7, Cebir 8, Astronomi 8, Fizik 9, Kimya 6, Yabancı Dil (Fransızca) 9, Beden Eğitimi 10, Sanat tarihi 8, Askerlik 6.

Saime Toptan’ın ise eşi Köksal Toptan’a oranla daha başarılı olduğu anlaşıldı. Saime Toptan, 1673 okul numarasıyla öğrenim görürken, toplam 113 toplam puanla pekiyi derecesiyle mezun oldu, ders notları ise şöyle:
Türkçe 7, Türk Dili ve Edebiyatı 8, Felsefe 9, Tarih 10, Coğrafya 8, Cebir 8, Astronomi 8, Fizik 9, Kimya 7, Yabancı Dil (Fransızca) 10, Beden Eğitimi 10, Askerlik 9, Sosyal Tarihi 10.

Mehmet Çelikel Lisesi Müdürü yaşındaki Kamuran Kuşhan, okullarından mezun olan Köksal Toptan’ın isminin Meclis Başkanlığı için geçmesinin son derece gurur verici olduğunu belirterek, “Köksal Toptan bey, 1959-1962 yılları arasında okumuş, çalışkan bir öğrenciymiş. Edebiyat kolu öğrencisi olan Toptan özellikle sosyal derslerde de başarılı bir öğrenciydi. Eşi Saime Toptan’la birlikte Mehmet Çelikel hayranı bir politikacıydı. Meclis Başkanı olması halinde başarılı olacağına inanıyorum'' dedi.

KAMYON KASASI YOLCULUĞUNDAN MECLİS BAŞKANLIĞI’NA

Saime-Köksal Toptan çiftiyle aynı dönemlerde okuyan emekli öğretmen 64 yaşındaki Tekin Gürkan, Toptan çiftinin 3 yıl boyunca üstü açık kamyonlarla yolculuk yaparak okula geldiğini belirterek, şunları söyledi:

“Köksal beyle o zamanlar fazla samimi olmamamıza rağmen hepimiz birbirimizi tanıyorduk. Daha çalışkan, olgun ve sosyal yönü dafa fazla olan bir insandı. Edebiyat kolu öğrencisiydi ve etkinlikleri de vardı. Saime hanım da edebiyat öğrencisiydi ve daha etkindi. İkisi de Kilimli Beldesi’nde komşulardı ve aynı yerden okula geliyorlardı. O dönemlerde Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait kamyonlar vardı. Servis kamyonlarıydı. Kendileri o zamanın şartlarında üstü açık kasalı kamyonlarla yolculuk edip okula geliyorlardı. O zorluklarla biz okuduk. O zamanlar bizim öğretmen kadromuzda çok iyi idi. İkisi de okulu başarıyla bitirmişlerdi.''

‘SAYGILI BİR ÖĞRENCİYDİ’

Okuduğu dönemde Köksal Toptan’ın beden eğitimi öğretmenliğini yapan Can Polat Pamay, öğrencisinin Meclis Başkanlığı için aday gösterilmesine son derece sevindiğini belirterek, “Çok iyi bir öğrenciydi, çok okuyordu, saygılıydı. Öğrenciliğinin son dönemlerine doğru yavaş yavaş siyasete başlamıştı. Liseyi bitirdikten sonra siyasete atıldığı artık ortaya çıkmıştı. Ondan sonrasını da artık bütün Türkiye biliyor. Muazzam bir siyasetçi, dürüst bir siyasetçi, olumlu bir siyasetçi olarak, Zonguldak çocuğu olarak kendisiyle tekrar tekrar iftihar ediyorum'' diye konuştu.

Bu arada Köksal Toptan’ın Milli Eğitim Bakanlığı döneminde öğrenim gördüğü liseye kapalı spor salonu yaptırmıştı.

LİSE, MİLLETVEKİLİ, BAKAN VE BAŞBAKAN ÇIKARDI

Türkiye’nin ilk bağış okulu olan Mehmet Çelikel Lisesi’nden ünlü siyasiler, gazeteciler ve doktorlar çıktı. Eğitim öğretim yılına başladığı günden bugüne kadar yaklaşık 15 bin mezun veren Mehmet Çelikel Lisesi’nde öğrenim görmüşler arasında, Köksal Toptan, eski Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, eski bakanlar Güneş Müftüoğlu ve Hasan Akyol, eski Başbakanlardan Yıldırım Akbulut, gazeteciler Hikmet Bila, Fikret Bila, Teoman Erel, Muzaffer Soysal, Kurtul Altuğ, Prof.Dr. Mehmet Haberal ve Prof.Dr. Türkan Küçükali gibi ünlüler bulunuyor.

Milliyet

banner53
Yorumlar (0)
2
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?