banner39

Kanada 149 bin yeni göçmen alıyor

Kanada, sadece inşaat sektöründe çalışmak üzere 149 bin yeni göçmen almaya hazırlanıyor.

Arşiv 17.04.2010, 11:00 17.04.2010, 11:06
Kanada 149 bin yeni göçmen alıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ekonomi düzelme sinyalleri verince, Kanada hükümeti göçmen alımını kolaylaştırmak için düğmeye bastı. Kan-Da Danışmanlık (New Life Immigration Services) kurucusu Levent Semiramis, '2012'ye kadar ekonomide çok büyük toparlanma ve büyüme hamlesi öngörülüyor. Bu nedenle sadece inşaat sektöründe çalışmak üzere 149 bin yeni göçmen alınması planlanıyor' dedi.

Akşam'da Aylin Löle'nin imzalı habere göre yeni göçmen alımlarının sadece inşaat sektörüyle sınırlı kalmayacağının altını çizen Semiramis, aynı zamanda inşaat sektörüyle bağlantılı yeni sektörler için de 168 bin göçmen alınacağını vurguladı.

Semiramis, 'Çok büyük bir konut projesi gündemde. İnşaat sektörüyle ilgili bütün alanlarda özellikle Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ustalık sertifikası olan Türkler için büyük bir potansiyel var' diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Kanada Vatandaşlık, Göç ve Kültür Bakanı Jason Kenney'nin göçmen alımının kolaylaştırılması yönünde çalışmalara başlandığını açıkladığını hatırlatan Semiramis, şöyle devam etti:

'Kanada'daki sivil toplum örgütlerinden göçmen kuruluşlarına kadar bu işin daha kolaylaştırılması yönünde öneriler istendi.

Nisanın 16'sına kadar bu öneriler toplanacak. Buna göre bir konsensüs sağlanıp, göçmen alımının kolaylaştırılması için adımlar atılacağını duyuruldu.'

Ustalık belgen varsa işin artık daha kolay!

Kanada'da yasalara göre bir aday 14 yıldan fazla resmi eğitim görmesi durumunda göçmen olabilmek için 20 tam puan alabiliyordu.

 Türkiye'de ilköğretimin 11 yıl olduğunu hatırlatan Levent Semiramis, 'Çok uzun süre yaptığımız yazışmalar sonrasında 3308 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Yasası'na göre, ustalık belgesi almaya hak kazananların da 20 tam puan almalarını kabul ettirdik.

Bu, Türkler için çok büyük bir avantaj oldu. Artık lise mezunu olup, Ustalık Belgesi olanlar, eğitim süreci olarak, üniversite mezunu sayılacak ve Eyalet Aday seçme programlarını beklemeksizin, Kanada Federal Göçmenlik sisteminde, eğitim bazında 20 tam puan alabilecek' dedi.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?