banner15

Kanada'da Fok Avı Başlıyor

Kanada'da her yıl düzenlenen ve çevre örgütlerinin büyük tepkisini çeken fok avı birkaç hafta içinde başlıyor. Hükümet bu yıl 325 bin fokun öldürülmesine izin verdi. Öldürülen hayvanların yüzde 98'i beyaz kürklü bebek foklar.

Kanada'da Fok Avı Başlıyor

Kanada'da her yıl düzenlenen ve çevre örgütlerinin büyük tepkisini çeken fok avı birkaç hafta içinde başlıyor. Hükümet bu yıl 325 bin fokun öldürülmesine izin verdi.Kanada hükümeti, bu yıl 325 bin fokun öldürülmesine izin verdiğini açıkladı ve beyaz kürklü bebek fokların vahşice avlandığını söyleyen aktivistleri halka yanlış bilgi vermekle suçladı.
 
Kanada'da her yıl düzenlenen avlarda, yasak olmasına rağmen yavru fokların katledilme görüntüleri çevre örgütlerinin Web sitelerinde yer alıyor. İki hafta önce efsanevi Beatles grubundan Paul McCartney de, Kanada'nın kuzeyine giderek yavru fokların vahşice avlanmasına karşı çıkan çevre gruplarına destek vermişti.
 
Suçlamalar büyük
 
Bazı grupların amacının hayvanları korumak değil, bu hayvanlardan elde ettikleri kazancı artırmak olduğunu iddia eden Balıkçılık Bakanı Loyola Hearn, yavru fokları avlamanın 1987'den beri yasak olduğunu söylüyor.
 
"Bazı insanlar kasti olarak bu avın 20 yıl önce olduğu gibi devam ettiğini söylüyor. Bu tamamen yalan. Fakat bu, dikkat çekmek, duygusallık yaratmak ve dahası para kazanmak için iyi bir yöntem."
 
Sayı yükseltildi
 
Bu yıl fok avı sezonunun iki ya da üç hafta içinde başlaması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl 320 binle sınırlandırılan fok avında bu yıl öldürülecek hayvan sayısı büyük bir artışla 325 bine yükseltildi.
 
Beyaz kürklü fokların avı, yavrular iki haftalık olup kürk değiştirene kadar yasak. Aslında yasak bu süreden bir hafta sonrasını da kapsıyor, çünkü üç haftalık olan foklar sütten yeni kesiliyor.
 
Yüzde 98'i yavru
 
Fok avına karşı çıkan en ünlü gruplardan Uluslararası Hayvanları Koruma Vakfı (International Fund for Animal Welfare - IFAW), yavru fokları manşete çıkarıyor ve insanları ava karşı çıkmaya çağırıyor.
 
IFAW sözcüsü Sheryl Fine, yanlış bilgilendirme iddialarını reddediyor ve asıl konunun, beyaz kürklü bile olsalar yavru fokların öldürülmesi olduğunu söylüyor: "Öldürülen hayvanların yüzde 98'i üç aylığa kadar."
 
Ticari yok oluş süreci
 
Birleşik Devletler Merhamet Cemiyeti (Humane Society of the United States - HSUS) de Kanada foklarının sayısının, nesillerinin tükenmesine yol açacak kadar azaldığını rapor ediyor.
 
HSUS sözcüsü Rebecca Aldworth, "Balıkçılık Bakanlığı deniz canlıları nüfusu hakkında tuttuğu kayıtları fazla gösteriyor ve canlıların ticaret sayesinde yok edilmelerine izin veriyor" diyor.

Kaynak: CNN

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48