banner15

Kanada'da okulda namaz sorunu çözüldü

Namaz kıldığı için işinden olan Müslüman öğretmene görevi iade edildi.

Kanada'da okulda namaz sorunu çözüldü


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Okulda namaz kıldığı için işini terketmek zorunda kalan Müslüman öğretmenden, Kanada'daki okul özür diledi.

Kanada'nın Ottowa şehrinde Ecole de Langues de I'Estrie dil okulunda Fransızca dersi veren Muhammed İsmail'in okul dışında namaz kılmak istememesi üzerine, geçen hafta işten kovulduğu ileri sürüldü. Öğrenciler öğretmenin kasten işten uzaklaştırıldığını söylerken, okulun sahibi Louise Charest olayın bir yanlış anlamadan kaynaklandığını savundu.

Şikayetler üzerine okulun kendisinden özür dilemesiyle dün görevine geri dönen İsmail, meselenin halledildiğini ancak okul sahibinin hala namaz kılmak için kendisine yer göstermediğini belirtti. Yerel basına mülakat veren İsmail, okul içinde namaz kılması için kendisine bir yer tahsisi yapılacağına inandığını belirtirken, daha fazla konuşmak istemedi.

Quebec eyaleti başbakanı Jean Charest'in kız kardeşi olan okul sahibi Bayan Charest ise okulda tamiratlar devam ettiğinden İsmail'e namaz kılması için yer tahsis edemeyeceğini ileri sürdü. Charest, "Odalar dolu veya tamirat görüyor. Bu sebeple ne yapacağına kendisi karar versin. Bizim Muhammed İsmail ile iyi ilişkimiz var. Nerede isterse ibadet edebilir, fakat ders verilen odalarda değil. Odasında şu anda badana yapılıyor, problem bu. Odalar eğitim için. Sıraya oturabilir, koridorlarda veya başka bir yerde ibadet yapabilir. Ona bir oda tahsis edemem. Çünkü böyle yaparsam, diğer her inanç sahibiplerine de bir oda tahsis etmem gerekir" diye konuştu. Louise Charest, kanunun şart koşması halinde ise bir oda tedarik etmek zorunda kalacağını itiraf etti. Charest, İsmail'den özür dilediğini de belirtti.

Quebec İnsan ve Gençlik Hakları Komisyonu sözcüsü Robert Sylvestre, işverenin inanç sahiplerine ibadet için özel bir yer tahsis etmek zorunda olduğunu belirterek "Quebec İnsan Hakları kanunu özel işverenlerin dini temelde bir ayrım yapmamasını şart koşuyor. Kanada kanununda da aynı şekilde. Eğer ibadet etmek isteyene bir yer gösterilmez ise, bu bir ayrım olur. Bir çalışanın dışarıda bir bank üzerinde ibadet etmesini istemek mantıklı bir çözüm değil" şeklinde konuştu.

Müslüman ibadetinin diğer inançlara karşı nasıl saygısızlık olabileceğini anlayamadığını söyleyen Amerikan İslam İlişkileri Kanada Konseyi (CAIR-CAN) sözcüsü Sameer Zuberi ise "CAIR-CAN ibadetin bir hak olduğunu savunuyor. Bu hak Quebec ve Kanada İnsan Hakları ve Özgürlükleri kanunu ile koruma altında. Diğerlerine herhangi bir zarar vermedikçe iş veren ibadet etmesine izin vermeli ve ibadet edebilmesi için boş bir yer temin etmeli." ifadesini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2008, 17:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35