banner39

Kanada'da sessizce fok katliamı

Kanada'da tüm dünyanın "vahşet" olarak nitelendirdiği fok avına, bu yıl tam bir sessizlik hakim.

Arşiv 21.04.2010, 23:15 21.04.2010, 23:15
Kanada'da sessizce fok katliamı


Kanada'da her yıl mart ayının son haftasında başlayan ve avcıların kullandığı yöntemler nedeniyle tüm dünyanın "trajedi" ve "vahşet" olarak nitelendirdiği fok avına, bu yıl tam bir sessizlik hakim.

Her yıl hayvan hakları savunucusu gruplar ile çevrecilerin yoğun protestolarına sahne olan Kanada'nın St. Lawrence Körfezi'nde, bugüne kadar 60 bin fok avlandı. Avcıların, Mayıs ayı ortalarına kadar 12 bin fok daha avlayacakları öğrenildi.

Dünya genelinde yaşanan tüm protestolara rağmen, geçen yıl 338 bin 200 fokun avlanmasına izin veren Kanada, bu yıl kontenjanı 50 bin artırarak avlanacak fok sayısını 388 bin 200 olarak açıklamıştı. Ancak av bölgesinde, birkaç teknenin dışında ciddi bir avlanma olmadığı bildiriliyor.

Fok postları için en yüksek fiyat teklifinin ise 25 Kanada Doları (37 TL) olduğu öğrenildi. Avcılar, postlarına geçen yıl 50 dolardan alıcı bulabiliyordu.

Kanada Federal Balıkçılık Bakanlığı yetkilileri, her yıl avlanabilecek fok sayısının 300 bin ila 600 bin arası arttığını belirterek, 1970'lerde 2 milyon civarında olan fok sayısının 7 milyonu geçtiğine dikkati çekiyorlar.

DEVLET TEŞVİKLİ AV

Öte yandan, avcıların bu yılki av için isteksizliği üzerine bir açıklama yapan Kanada Federal Balıkçılık Bakanlığı, avlanacak foklardan 20 bininin 3 ayrı projede kullanılmak üzere devlet tarafından satın alınacağını duyurdu.

Uzmanlar, av bölgesindeki buzulların durumunun da iyi olmadığına dikkati çekerek, avcıların erime yüzünden ciddi sorunlar yaşayabilecekleri uyarısında bulunuyorlar.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?