banner39

Kanadoğlu: Bir şehirde 25 hakimi dinliyorlar

Kanadoğlu, Türkiye'de yargı bağımsızlığının olmadığını iddia etti.

Arşiv 09.04.2009, 21:40 09.04.2009, 23:38
Kanadoğlu: Bir şehirde 25 hakimi dinliyorlar


Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, "Bir büyük şehirde 25 hakim ve savcının, müfettişler tarafından dinlenmesi için karar alınmıştır. Eğer 25 hakim ve savcı dinleniyorsa, teknik takibe uğruyorsa, o ülkede yargı bağımsızlığından bahsetmek hayaldir. Böyle bir ülkede yaşamak arzusunu göstermeyiz" dedi

İzmir Barosu tarafından düzenlenen 'Yargı Bağımsızlığı' konulu panele katılan Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, "Bir büyük şehirde 25 hakim ve savcının, müfettişler tarafından dinlenmesi için karar alınmıştır. Eğer 25 hakim ve savcı dinleniyorsa, teknik takibe uğruyorsa, o ülkede yargı bağımsızlığından bahsetmek hayaldir. Böyle bir ülkede yaşamak arzusunu göstermeyiz" dedi.

Yargıtay Cumhuriyet Savcısı, YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da "Terörle Mücadele Müsteşarlığı, terör söyleminin siyasallaştığı, sıkıyönetim karargahıdır. Türkiye'de sıkıyönetim ilan edilmedi ama uygulanıyor" diye konuştu.

İzmir Barosu tarafından Bayraklı'daki Adliye Binası'nda düzenlenen 'Yargı Bağımsızlığı' konulu panele, Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı ve YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu katıldı. İzleyenler tarafından uzun süre ayakta alkışlanan  Kanadoğlu, şunları söyledi:

KADROLAŞMA İDDİASI

"En önemli sorun bence, mesleğe adaylığa kabul gücümüz. Bu gücün Adalet Bakanlığı'na tanınmış olmasıdır. Çeşitli önlemlerle, kabul edilebilir şekle sokulur hale getirilerek Türkiye Adalet Akademisi kuruldu. Özerkliği olmayan, bilimin köşesinden geçmediği bir akademi. Devamlı baskı altında kaldığı için başkanlarının istifalarının yaşandığı bir akademi.

Eski iktidarlarda kadrolaşma hevesi yoktu. Elbette, eş, dost, tanıdık mesleğe girmesi için bir dereceye kadar makul görülebilirdi. Artık 'bizden olan'ın mesleğe kabul biçimine geldik. Ben, sınavlarda birinci olan kişilerin, bizden olmadığı için mesleğe girişinin engellendiğini gördüm. Öyle bir kadrolaşma hevesi başladıki, her mesleğe alınma sırasında sizden olanlar adedi her yıl artarak gidiyorsa, belli bir kadronun yüksek mahkemede görev alması zamanı hiç kuşkusuz gelmiştir" dedi.

ASIL FELAKET TELEKULAK OLAYI

Yargı bağımsızlığı konusundaki asıl sorunun telekulak olayı olduğuna dikkat çeken Kanadoğlu, bu olayın 70 milyon insan üzerinde bir korku doğurduğunu ve bu durumun giderek bir salgın hastalık halinde herkesi iktidarı eleştirmemeye, konuşmamaya yönelttiğini ifade etti. Dinlenme korkusunun halkı sindirmeye yönelik bir yaklaşım olduğunu kaydeden Kanadoğlu, "Acaba ben de dinleniyor muyum korkusu olursa o ülkede ne temel hak ve özgürlükler ne de çağdaş demokrasi olur."

Kaynak: Hürriyet 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?