banner39

Kandahar Belediye Başkan Yardımcısı öldürüldü

Kandahar'da yaşanan suikast yeni bir NATO katliamının ardından geldi

Arşiv 21.04.2010, 11:27 21.04.2010, 15:38
Kandahar Belediye Başkan Yardımcısı öldürüldü


 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan’ın güneyindeki Kandahar kenti Belediye Başkan Yardımcısı Azizullah Yarmal, camide ibadet ettiği sırada uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Afgan yetkililer, Yarmal’ı öldüren kişileri “terörist” olarak nitelendirdi. Olaydan sonra saldırganların kaçtığını ve henüz yakalanan olmadığını söyleyen Afgan yetkili Zalmay Eyübi, saldırıdan "Afganistan'ın düşmanlarını" sorumlu tuttu.

Eyyubi, Yarmal’a düzenlenen suikastın, Taliban’ın merkezi hükümeti zayıflatmak için yetkilileri hedef alma ve yıldırma stratejisinin parçası olduğunu da iddia etti.
Kandahar, 1996-2001 yılları arasında ülkeyi yöneten Taliban’ın kalesi olarak biliniyor.

YİNE SİVİL KATLİAMI

Öte yandan Afganistan’ın doğusundaki Host ilinde bir araca ateş açan NATO askerleri üç genci ve bir çocuğu öldürdü.

Host vilayetinin Gürbüz bölgesinde NATO askerlerinin taradığı araçtaki yeğen olan gençlerden biri 19, ikisi 18 ve biri de 12 yaşındaydı, en büyükleri polis, diğerleri öğrenciydi. NATO sözcüsü, öğrencilerin Taliban ile yabancı askerler arasındaki çapraz ateşte öldüğünü ileri sürdü.

NATO komutasındaki Uluslararası GüvenlikH ve Destek Gücü ise, öğrencilerin bulunduğu aracın askeri bir araca yaklaştığını, uyarı ateşine rağmen hızlanınca da askerlerin ateş açtığını savundu. Amca Emir Salihan ise, “Voleybol oynamaya gidiyorlardı. Silahları yoktu” diyerek yeğenlerinin öldürülmesine isyan etti.

NATO daha sonra yaptığı açıklamada öldürülenlerin sivil olduğunu kabul etti.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?