banner39

Kandil'den gelen 17 kişi yargılanıyor

Kandil'den gelen 17 PKKlı "Terör örgütünün propagandasını yapmak" suçlamasıyla yargılanıyor

Arşiv 20.04.2010, 14:14 20.04.2010, 14:14
Kandil'den gelen 17 kişi yargılanıyor

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

PKK'nın Irak'ın kuzeyindeki Kandil ve Mahmur kamplarından gelen 4'ü çocuk 30 kişilik grupta yer alan ve "Terör örgütünün propagandasını yapmak" suçundan haklarında dava açılan 17 sanığın yargılanmasına başlandı.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada tutuksuz yargılanan sanıklardan 16'sı hazır bulundu. Sanık Elif Uludağ duruşmaya katılmadı.

Sanıklar, yapılan kimlik ve adres tespitinden sonra savunma yaptı. Sanıklardan Gülbahar Çiçek, geliş amaçlarıyla ilgili basın toplantısı düzenlediklerini belirterek, "Açıklamayı, geliş amacımıza dayalı olarak, barışa yönelik çalışma yapmak amacıyla ve demokratik haklarımızı kullanmak suretiyle yaptık. Kaygılarımızı ifade ettik. Herhangi bir suç işleme ve propaganda yapma kastımız yoktu" dedi.

Diğer sanıklar da soruşturma aşamasında Cumhuriyet Savcısına yaptıkları savunmalarını tekrarladıklarını ifade etti.

Sanık avukatları da "basın toplantısında sarf edilen sözlerin örgütün propagandasını yapar mahiyette olmadığını ve müvekkillerinin suç işleme kastıyla hareket etmediklerini" savundu.

Mahkeme heyeti verdiği kısa bir aranın ardından duruşmaya katılmayan sanık Elif Uludağ'a gelecek celse duruşmaya katılması için davetiye çıkarılmasına karar verdi, duruşma ertelendi.

Adliye çıkışında açıklama yapan sanıklardan Gülbahar Çiçek, 30 Aralık 2009 tarihinde İHD Diyarbakır Şubesinde yaptıkları basın toplantısı nedeniyle haklarında dava açıldığını hatırlatarak, "O süreçte yaşanan gerginliklerin önünü almak, barış ve demokrasi adına atılabilecek adımları yeniden hatırlatmak, hükümete, Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi'ne (CPT) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) bu duruma ilişkin duyarlılıklarını geliştirmek amacıyla kamuoyuna bir basın açıklaması yapmıştık" dedi.

Sanıkların, Terörle Mücadele Kanununun "Terör örgütünün propagandasını yapmak" suçunu içeren 7/2. maddesi uyarınca 5 yıla kadar hapsi isteniyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?