banner15

Kandil'den 'Kürt Açılımı' önerileri

Kandil Dağı'nda bulunan PKK liderlerinden Karayılan, hükümetin Öcalan'ı dinlemesini istedi.

Kandil'den 'Kürt Açılımı' önerileri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Murat Karayılan, Kandil dağında Le Monde gazetesi ile yaptığı söyleşide Türkiye'yi, Öcalan'ın "yol haritası"nı kabul etmeye çağırdı.

Karayılan, "Türk devleti ilk önce özür dilemeli. Güney Afrika örneği bir çözüm olabilir: Gerçek ve Barışma Komisyonu gerekebilir" dedi.

Fransazı Le Monde gazetesin muhabiri Kandil dağına çıkarak PKK'lı liderlerle görüştü.
Gazeteye konuşan PKK yöneticilerinden Murat Karayılan, Türkiye'yi, Abdullah Öcalan'ın önümüzdeki günlerde açıklaması beklenen "yol haritası"nı kabul etmeye çağırdı.

Murat Karayılan, Kürt sorununun çözümü için "şimdiye kadar kullanılan ancak sonuçsuz kalan, Kürtleri ezmek ile diyalogu açmak" olmak üzere, sadece iki yöntemin bulunduğunu savunarak Türk hükümetinin artık ikinci yolu izlediğini kaydetti.

Karayılan, ABD'nin Irak'tan çekilme planı ve Türkiye'nin enerji merkezi haline gelmesi faktörlerine dikkat çekerek Kürt sorununun çözümünün bir "gereklilik" olduğunu da söyledi.

Murat Karayılan, "Yol Haritası"nda neler olduğu yönündeki bir soruyu yanıtlarken de şunları söyledi:
"Üç yıl yürürlükte kalan 1921 Türk Anayasası'na dayanıyor. Bu metin, çözümü içeriyor. Vatandaşlığın daha açık bir tanımını öneriyor. Kürt kimliğinin, siyasi ve kültürel haklarının tanınması gerekiyor. Türkiye için bir toplum projesidir. Devlet ise, şimdilik sadece kırmızı çizgileri çiziyor ve yapmayacaklarını sayıyor: Öcalan serbest bırakılmayacak, Kürtçe eğitim olmayacak, özerlik olmayacak. Kürtler, kendi dillerinde neden eğitim göremezler?"

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2009, 12:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35