Kandoğan 367'yi anlattı: Demirel 'darbe olacak' dedi

Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'nın bazı bölümleri hariç kabul ettiği ses kaydıyla 367 tuzağı açığa çıktı

Arşiv 31.01.2009, 10:32 31.01.2009, 12:13
Kandoğan 367'yi anlattı: Demirel 'darbe olacak' dedi


Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, internette yayımlanan ses kaydında, "Erkan Mumcu'ya cumhurbaşkanlığı seçimine girme, dedim. Girmedi. Abdullah Gül olmadı, gaye oydu." diyordu.

Demokrat Parti eski milletvekili Ümmet Kandoğan, Köşk seçiminde partisinin Meclis'i boykot etme kararına rağmen Genel Kurul'a girip tarihî bir konuşma yapmıştı.

Kandoğan, Mehmet Ağar ve Erkan Mumcu'nun da Meclis'e girilmesi gerektiğini savunduğunu ancak aniden fikir değiştirdiklerini kaydediyor. Kandoğan'a göre iki lidere Meclis'e girmemeleri halinde büyük mükâfatlara nail olacakları garantisi verildi:

"Ağar ve Mumcu sonunda teslim oldu. Hayatlarının en mutlu günlerini yaşıyorlardı. Kahkahalar atıyorlardı. Meclis'e girmemeleri halinde büyük mükâfatlara nail olacaklarına dair garantiler verilmişti."

Ümmet Kandoğan'ın verdiği bilgilere göre Ağar, Genel İdare Kurulu toplantısında şöyle konuşmuş:

"Bunlar hukuk darbesi yapacaklar. Meseleyi Anayasa Mahkemesi'ne götürüp 367 kararı çıkaracaklar. Askerî darbelerle amacına ulaşamayanlar hukuk darbesiyle amaçlarına ulaşacak."

Kandoğan, aynı dönemde eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de devreye girdiği görüşünde. Bazı Encümen-i Daniş üyelerinin Demirel'i aracı olarak kullandığını ileri sürüyor:

"23 Nisan günü Demirel, Ağar'ı aradı. İşin kötüye gittiğini, böyle devam etmesi halinde ordunun yönetime el koyacağını söyledi. Bunun için kesinlikle Meclis'e girilmemesi gerektiğini anlattı. Meclis'e girmemeleri durumunda cumhurbaşkanının seçilemeyeceği, dolayısıyla yeni bir dönemin doğacağı, bu dönemde kendilerine çok büyük fırsatların çıkacağını kaydetti. Tanımadığımız insanlar Meclis'teki odamıza geliyordu. Kimisi uyardı, kimisi açıktan tehdit etti."

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?