banner15

Kanlı isyanda kadın eli var

Kırgızistan'da Bakiyev rejiminin sonunu getiren isyanda, 60 yaşındaki kadın lider Roza Otunbayeva var.

Kanlı isyanda kadın eli var


Kırgızistan'da üç gündür süren kanlı isyanda, muhalefete göre 100'e yakın kişi hayatını kaybetti. Bakanlar rehin alındı, Cumhurbaşkanı Bakiyev başkenti terketmek zorunda kaldı. Ülkeyi kana bulayan bu isyanda ise kadın eli var. Bakiyev rejiminin sonunu getiren muhalif hareketin başında Roza Otunbayeva bulunuyor.

Dışişleri bakanlığının yanı sıra, ülkesinin Washington ve Londra büyükelçiliği görevlerinde de bulunan 60 yaşındaki kadın siyasetçi, aynı zamanda 5 yıl önce devlet başkanı Akayev'in devrildiği lale devriminde de önemli rol oynamıştı.

Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev'e meydan okuyan Otunbayeva, yönetimi ele geçirip, meclisi feshedip, geçici hükümeti kurdu, başkanlık yetkileriyle hükümet görevlerini üstlendi.

Aslında Bakiyev, 5 yıl önce iktidara geldiğinde Otubayeva'yı dışişleri bakanlığına getirmek istemişti. Ama, Otunbayeva meclisten onay alamamıştı.

Bir süre sonra Bakiyev'le yollarını ayıran siyasetçi, bir süre sonra muhalefete katıldı, Sosyal Demokrat Parti'den meclise girdi

Kaynak: NTV

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2010, 02:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35