banner39

Kapatma davası yine AB gündeminde

Avrupa Birliği, bir kez daha, AK Parti hakkındaki parti kapatma davasını gündemine alacak.

Arşiv 25.05.2008, 13:37 26.05.2008, 09:20
Kapatma davası yine AB gündeminde


Avrupa Birliği, bir kez daha, AK Parti hakkındaki parti kapatma davasını gündemine alacak. Müzakere sürecinin ele alınacağı salı günkü Türkiye-Avrupa Birliği Ortaklık Konseyi'nde kapatma davası da görüşülecek.

Geçen yıl Türkiye'de seçimlerin yapılması nedeniyle toplanamayan ve Türkiye ile Avrupa Birliği arasında "en yüksek karar organı" konumunda olan Türkiye-AB Ortaklık Konseyi, iki yıllık bir aradan sonra toplanıyor.

Türkiye-AB ilişkilerinde en yüksek karar organı olan Ortaklık Konseyinde, Türk tarafından, "yargının tarafsızlığının güçlendirilerek, halkın yargıya olan güveninin artırılması" talep edilecek. Toplantıda Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Türkiye'yi temsil edecek.

Ortaklık Konseyinin 27 Mayıs salı günü yapılacak toplantısı için AB dışişleri bakanlarının yarın tartışmadan onaylayacakları Ortak Tutum Belgesinde, siyasi partilere açılan kapatma davalarının yakından izlendiği belirtilerek, "AB, bu davaların sonucunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına ve Avrupa Konseyi Venedik Komisyonunun belirlediği ilkelere uyumlu olacağına güven duyar" deniliyor.

Türkiye'deki tüm siyasi aktörlere, görüş ayrılıklarını "tüm vatandaşların temel özgürlüklerine, anayasaya ve demokratik laikliğe saygı göstererek diyalog ve uzlaşma ruhu içinde çözmeleri" çağrısı yapılan belgede, yargı konusunda şu görüşlere yer veriliyor:

"AB, tarafsız, bağımsız, güvenilir, şeffaf ve hızlı çalışan yargı sisteminin hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesinde ve AB müktesebatının düzgün uygulanmasında son derece önemli ve hayati koşul olduğunu Türkiye'ye hatırlatır. Yargı reformu için kapsamlı strateji hazırlığında (Türkiye tarafından) bazı adımların atıldığını AB not eder. Bu kapsamda özellikle yargının tarafsızlığını, bağımsızlığını ve etkinliğini ve hızlı çalışmasını güçlendirmeye ihtiyaç duyulmaktadır. Böylece halkın yargıya olan güveni artacaktır."

Bu kapsamda bölge temyiz mahkemeleriyle (bölge adliye mahkemeleri) ilgili planların bir an önce uygulamaya sokulması istenilen AB Ortak Tutum Belgesinde hakim ve savcılara yönelik, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve AİHM kararları konusunda eğitimin artarak sürdürülmesi talep ediliyor.

Siyasi reformların yavaşlamasından üzüntü duyulduğu kaydedilen belgede, "AB, hükümetin anayasayı değiştirme niyetini not eder. Türk anayasa hukukunun Avrupa standartlarını bütünüyle kucaklayabilmesi için bu (anayasa değişikliği) çok önemli bir fırsat sunmaktadır" deniliyor.

Toplantı sonrası yayınlanacak bildiride, siyasi partilere açılan kapatma davalarının yakından izlendiği belirtilecek, "Avrupa Birliği, bu davaların sonucunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına ve Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu'nun belirlediği ilkelere uyumlu olacağına güven duyar" ifadesi kullanılacak.

Belgede, yargının, tarafsız, bağımsız, güvenilir, şeffaf ve hızlı olması gerektiği de vurgulanacak.

Avrupa Birliği'nden bir süredir gelen "reformlar yavaşladı" eleştirileri, ortaklık konseyi belgesine de yansıyacak.

Belgede, Türkiye'den bir yargı reformu beklentisi içinde olunduğu kaydediliyor ve yargının tarafsızlığını, bağımsızlığını, etkinliğini ve hızlı çalışmasını güçlendirmeye ihtiyaç duyduğu belirtiliyor.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?