banner39

Kapatma dâvâsının gerçek sebebi bu mu?

Önceki yasama döneminde rafa kaldırılan Yargıtay Yasa Tasarısı'nın Ak Parti tarafından yeniden gündeme alındığı için kapatma dâvâsının açıldığı iddia edildi.

Arşiv 21.03.2008, 11:53 21.03.2008, 11:54
Kapatma dâvâsının gerçek sebebi bu mu?

 

İnternethaber yazarı Zübeyir Kındıra'nın iddiasına göre, Ak Parti bir önceki dönemde gündemden kaldırılan Yargıtay Yasası'nı yeniden gündeme alınmasından dolayı, Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya dâvâ açtı.

Zübeyir Kındıra'nın yazısı şöyle:

AK Parti'ye kapatma davasının arkasında hükümetin tartışmalar nedeniyle geçen dönem geri çektiği ancak bu dönem yeniden gündeme aldığı Yargıtay Yasa Tasarısı olduğu ileri sürüldü.

Ankara siyasi kulislerinde tartışılan konunun ayrıntıları şöyle:

CHP VE YARGITAY SERT ÇIKMIŞTI

AK Parti, Yargıtay Yasası Tasarısını 22. dönemde gündeme getirmiş, Ancak CHP'nin sert muhalefeti nedeniyle Adalet Komisyonu'nda görüşmeleri ertelenmişti. CHP, 'AKP Yargıtay'ı siyasallaştırıyor' gerekçesiyle Adalet Komisyonu'nda değişiklik önergeleriyle çalışmaları tıkamış ve hükümet de tasarıyı askıya almıştı.

EL ALTINDAN ÇIKARTILACAKTI

AKP, geçen dönemde yaşanan tartışmalara engel olmak için, bu dönemde tasarının görüşmelerini Adalet Komisyonu'nda TBMM İçtüzüğünün değişik 77. maddesi üzerinden yapma kararı aldı. İçtüzük'te yapılan değişiklikle geçen dönemden kalan tasarı ve tekliflerin görüşmeleri maddelere geçmeden metnin ya da raporun geneli üzerinden yapılıyor. Böylece kısa bir sürede ve engelleme olmadan tasarı AKP'li üyelerin oylarıyla Genel Kurul'a indirilebilecekti.

YARGITAY İTİRAZ ETTİ

Ancak bu gelişmeleri fark eden Yargıtay'dan itiraz geldi. Bunun üzerine Adalet Bakanı ve Yargıtay Başkanı bir yemekte bir araya geldiler. Yargıtay'ın itirazlarını dinleyen Bakan, tasarı üzerinde Yargıtay'ın çalışma yapmasını ve istek ve önerilerini kendilerine iletmelerini istedi. İşte tam bu aşamadayken AK Parti'ye kapatma davası geldi.

TASARIDA NELER VAR?

Hükümetin hazırladığı ve geçen dönem hem Yargıtay hem de muhalefetin itiraz ettiği Tasarıda radikal değişiklikler var. İşte, kadrolaşma, siyasallaştırma ve baskı tartışmaları yaratan değişiklik önerileri:

ÜYE SAYISI DÜŞECEK

-Tasarıyla, kurulması öngörülen bölge adliye mahkemelerinin göreve başlamasıyla adli yapıdaki değişiklik olacağı göz önüne alınarak, Yargıtay'ın daire ve üye sayısı yeniden düzenleniyor.

-İstinaf mahkemeleri olarak bilinen 'Bölge Adliye Mahkemeleri' Bölge Adliye Mahkemeleri'nin kurulacak olması nedeniyle hazırlanan tasarıyla Yargıtay'daki üye sayısı 250'den 150'ye düşecek. Üye sayısı 150'inin altına düşene kadar Yargıtay'a yeni üye alınmayacak. Hukuk Dairesi sayısı 21'den 13'e, Ceza Dairesi sayısı 11'den 7'ye inecek.
Hukuk ve Ceza Kurulları, Birinci Başkanlık Kurulu ile Yüksek Disiplin Kurulunun oluşumu ve çalışma şekilleri yeniden belirleniyor.

SAVCININ GÖREVİNE KISITLAMA

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın görevleri Anayasa ve diğer kanunlarda yapılan değişikliklere paralel olarak, savcılık unvanları da yine çeşitli kanunlarda yapılan değişikliklere uygun olarak düzenlenecek.

Yargıtay'ın görev kapsamı yeniden belirlenirken, çalışma usullerine ilişkin genel esaslar yeniden düzenleniyor.

OTOMASYON VE YENİ KADRO

Tasarıyla, Yargıtay kararlarının elektronik ortama geçirilmesi ile kararların arşivlenmesi örgörülüyor. Ayrıca Yargıtay Kütüphanesi, Bilgi İşlem Merkezi Müdürlüğü yanında bazı bürolar kurulması da tasarı da yeralıyor. Bu yeni yapılanmada Yargıtay Başkanlığı'na 40 yeni kadro ihdas edilmesi öngörülüyor.

Yeni yapılanmayla, Yargıtay'ın iş yükü yarı yarıya düşecek. Yargıtay içtihat üreten bir yüksek mahkeme işlevi kazanacak.

Kaynak: internethaber.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?