banner39

Kapatma iddianamesinden çıkan belge şok etti

Ak Parti'yi kapatma iddianamesinin ekleri arasında YARSAV'a ait bildiri çıktı.

Arşiv 24.05.2008, 08:47 24.05.2008, 14:37
Kapatma iddianamesinden çıkan belge şok etti


İddianamede yer alan belgelerden biri AK Partilileri şaşırttı. Cumhuriyet Gazetesi kupürünü içeren belgenin arkasında YARSAV'a ait bildiri vardı.

AK Parti'nin kapatılmasının istendiği iddianamenin ekleri arasında ilginç bir belge ortaya çıktı. Anayasa Mahkemesi'ne gönderilen 17 klasör içinde kapatma delili olarak gazete kupürleri ağırlıklı yer tutuyor.

Ancak bu kupürlerden bir tanesi, iddianameye cevap hazırlamak için belgeleri inceleyen AK Parti kurmaylarını şoke etti. Haberin bulunduğu sayfanın arka yüzünde Yargıçlar ve Savcılar Birliği'nin (YARSAV) meslektaşlarına gönderdiği bildiri yer alıyordu.Kupürün fotokopisi, bildiriyi taşıyan kâğıda çekilmişti. Dava dosyası ile ilgisi olmayan bu durum kafaları karıştırırken, bunun tasarruf sebebi ile mi, yoksa unutkanlıktan mı kaynaklandığı anlaşılamadı. İddianameye YARSAV'ın da katkı sağladığı yönündeki iddialar ise AK Parti içindeki soru işaretlerini artırdı.

Anayasa Mahkemesi'ne 'Cevap' hazırlarken iddiaları, ithamları ve delil olarak sunulan belgeleri inceleyen AK Parti kurmaylarının dikkatini ilginç bir belge çekti. Başsavcı'nın Ek Klasörler içine koyduğu belge Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan bir haberin kupürü.

Hakkında siyasi yasak istenen isimlerden olan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'le ilgili haberde, Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı'ndaki görev değişimi, müfredat eleştiriliyor ve kadrolaşma yapıldığı savunuluyor. Belgeyi gizemli kılan durum ise kâğıdın arka yüzü.

Kapatma delili olarak sunulan Cumhuriyet gazetesinin kupürünün fotokopisi boş kâğıda çekilmemiş. Kupürün arka yüzünde YARSAV'ın hakim ve savcılara hitaben yayınladığı bir bildiri yer alıyor. Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun başkanlığını yürüttüğü Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV), 2006 yılında kurulmasına rağmen tartışmaların odağında. Dönemin Adalet Bakanı Cemil Çiçek, YARSAV'ın mahkeme kararıyla feshi için dava açılmasını Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan istemişti. Çiçek, gerekçe olarak da, "Görevdeki hakim ve savcılar dernek kuramaz ve bu dernekte üye olamaz." görüşünü savunmuştu.

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin de geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada YARSAV'ın yargıdan istediği kararı çıkardığını söylemişti. Şahin, bu durumdan yakınırken şunları kaydetmişti: "YARSAV diye bir dernek var. Başında da Yargıtay savcılarından bir arkadaşımız var. Onlar hemen Danıştay'a gidip ertesi gün karar alabiliyorlar. Çünkü, Danıştay'daki hâkim ve savcıların büyük çoğunluğu bu derneğin üyesi. Bir derneğin açtığı davaya, o derneğin üyeleri bakıyor ve sınavlarla ilgili o kadar çok davalar oldu ki. Sınav yapıyorsunuz, durduruluyor..."


Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?