banner39

'Kapatma kararı, AB umutlarına darbe'

DTP'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması İngiliz basınında "AB umutlarına darbe" olarak yorumlandı.

Arşiv 12.12.2009, 11:30 12.12.2009, 11:30
'Kapatma kararı, AB umutlarına darbe'


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasını değerlendiren The Guardian gazetesi, kapatma kararının Türkiye'nin AB'ye tam üye olma umutlarına darbe vurduğu yorumunu yaptı.

Türkiye'de geçtiğimiz yıl da Adalet ve Kalkınma Partisi'ne(AKP) kapatma davası açıldığını hatırlatan gazete, ülkede askeri müdahaleden sonra oluşturulan 1982 Anayasası'ndan bu yana 20 partinin çeşitli nedenlerle kapatıldığını yazdı.

Türkiye'nin verilen kararla yeni bir siyasi belirsizliğe girdiğini yazan The Guardian, kararın ardından ülkenin çeşitli yerlerinde olayların patlak verdiğini aktardı.

The Guardian, Avrupa Birliği'nin de kararı kınadığını ve karardan önce DTP'nin kapatılmasının Kürt halkının haklarını ihlal niteliği taşıyacağı yönünde uyarılar yaptığına dikkat çekti.

ERDOĞAN'IN DEMOKRATİK AÇILIMI 'EN BÜYÜK KURBAN' OLABİLİR

Haberin devamında The Guardian, dünkü Anayasa Mahkemesi kararıyla birlikte Başbakan Erdoğan'ın bir süre önce başlattığı 'demokratik açılım'ın sona erebileceğini yazdı. Gazete, "Dünkü karardan sonra en büyük kurban Erdoğan'ın, Kürt halkına önemli kültürel hakların verilmesinin planlandığı demokratik açılım olabilir."yorumunu yaptı.

Gazete, geçtiğimiz yıl AK Parti'nin de kapatılmaktan kıl payı kurtulduğunu yazdı.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?