banner39

Kapitalizme karşı Nike'la protesto!

Eylemcinin, IMF Başkanı'nı protesto için attığı ayakkabının markasının 'Nike' olduğu öğrenildi.

Arşiv 01.10.2009, 18:50 02.10.2009, 09:49
Kapitalizme karşı Nike'la protesto!Dünya Bülteni / Haber Merkezi

IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'a ayakkabı fırlattığı için gözaltına alınan Selçuk Özbek ve arkadaşı Zeynep Çatalkaya serbest bırakıldı. Özbek'in IMF Başkanı'nı protesto için attığı ayakkabının 42 numara ve markasının ise 'Nike' olduğu öğrenildi. Eylemcinin üstünde ise ingilizce yazılı bir tişört bulunuyordu!

Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü'nde işlemleri tamamlanan Birgün Gazetesi Politika Editörü Özbek ve gazetenin çalışanı Zeynep Çatalkaya, serbest bırakıldı. Emniyetten ayrılırken basın mensuplarının ısrarlı sorularına benzer eylemlerin devam edeceği yönünde sözlerle cevap veren Özbek, arkadaşı Çatalkaya ile birlikte emniyetten ayrılarak sağlık raporu almak için hastaneye gitti. Özbek ve Çatalkaya'nın avukatı Seda Gölbaşı, polisin gözaltı işlemi yapmadığını söylediğini ancak yapılan işlemlerin gözaltı işlemi olduğunu anlattı. Müvekkillerinin emniyette ifadelerinin alınmadığını dile getiren Gölbaşı, emniyette bulundukları süre içinde savcı ile ilgili başkomiserin sürekli telefonla konuştuklarını söyledi.

Öte yandan olayla ilgili yapılan soruşturmada suçun delili olarak geçen unsurun "42 numaralı Nike marka ayakkabı" olarak geçtiği öğrenildi. Eylemlerin toplumsal değil ferdi nitelikte bulunduğunun değerlendirilmesi üzerine şüphelilerin Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne sevk edilerek adli para cezası kesileceği öğrenildi.

IMF ve Dünya Bankası toplantılarına yönelik protesto eylemleri de devam ediyor. İzinsiz gösteri düzenleyen 22 kişi sağlık kontrolünden geçirildikten sonra emniyete getirildi. Çevik Kuvvet polislerinin geniş güvenlik önlemi altında araçlardan indirerek emniyete almaya çalıştığı şüpheliler, eylemlerinin devam edeceği ve polisin kendilerine kötü muamele yaptığını söyleyerek araçlardan inmemek için direndi. Tek tek araçlardan indirilen şüpheliler sorgulanmak üzere Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

KABAHATLER KANUNU'NA GÖRE İŞLEM YAPILACAK

Bilgi Üniversitesi'nde IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'a ayakkabı fırlatan Birgün Gazetesi editörü Selçuk Özbek ve salonda pankart açmak isteyen Zeynep Çatalkaya, sağlık kontrolünün ardından polis merkezine getirildi. Özbek ve Çatalkaya hakkında 'Kabahatler Kanunu'na göre işlem yapılacağı öğrenildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirilen Selçuk Özbek ve Zeynep Çatalkaya, sağlık kontrollerinin ardından Kasımpaşa Polis Merkezi'ne götürüldü. Karakol binasına alınan Özbek ve Çatalkaya hakkında 'Kabahatler Kanunu'na göre işlem yapılacağı belirtildi.

Bu arada, IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın eylemcilerden şikayetçi olmadığı öğrenildi.

IMF BAŞKANI KAHN ŞİKAYETÇİ OLMADI

IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'a ayakkabı fırlatan Birgün gazetesi editörü Selçuk Özbek ve salonda pankart açmak isteyen Zeynep Çatalkaya sağlık kontrolünden geçirildi. IMF başkanı Kahn'ın şikayetçi olmadığı öğrenildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde getirilen Selçuk Özbek ve Zeynep Çatalkaya, işlemlerinin ardından sağlık kontrolü için Taksim İlkyardım Hastanesi'ne getirildi. Özbek ve Çatalkaya hastane girişi ve çıkışında basın mensuplarının sorularını cevapsız bıraktı. Sağlık kontrolünden geçirilen Özbek ve Çatalkaya ardından tekrar Kasımpaşa Polis Merkezi'ne götürüldü.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?