banner39

Kaplumbağalar da Uçar'a ödül

"Filmimi diktatör ve faşistlerin politikalarına kurban edilen tüm masum dünya çocuklarına ithaf etmek istiyorum" diyen yönetmen Ghobadi'ye bir ödülde Şili'den

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kaplumbağalar da Uçar'a ödül

İran'ın tanınmış yönetmenlerinden Behmen Gubadi’nin “Kaplumbağalar da Uçar” adlı İran filmi Şili’de sanat eleştirmenleri derneği ödülüne layık bulundu.

Şili Sanat Eleştirmenleri derneğinin her yıl sinema, edebiyat, tiyatro ve televizyon dallarında verilen ödüllerine 2006 yılı uluslar arası sinema dalında Gubadi’nin “Kaplumbağalar da Uçar” adlı filmi layık görüldü.

“Kaplumbağalar da Uçar” adlı İran filmi uluslar arası arenada ilgi gören İran filmlerinden biri olarak geçen yıl 37 uluslar arası ödül almıştı. “Kaplumbağalar da Uçar” adlı İran filmi daha önce İspanya Saint Sebastian uluslar arası film festivalinde ödüle sahip olmuştu.

Filmin içeriği

Yönetmenin deyimiyle başröllerini masum sivillerin oynadığı film, ABD'nin Irak işgalinden bir kaç hafta önce Irak-Türkiye sınırında yaşayan Kürt mültecilerin yaşadıklarını anlatıyor. Filim çogunluğu çocuk olan ve geçimlerini mayın temizleyerek geçiren oyuncuların hikayelerini ve mülteci kampındaki susuz-elektriksiz hayatın zorluklarını anlatılırken, küçük bir kızın Amerikan askerlerince tecavüzü uğramasının ardından yaşadığı psikolojik buhrandan da söz ediyor. Filim küçük kızın son çare olarak intiharı düşünmesi ve uygulaması ile son buluyor.

Dünya Bülteni - İrna

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?