banner15

Kar gitti, sırada don ve buzlanma var

İki gündür İstanbul'u etkisi altına alan kar yağışı durdu ancak sırada don ve buzlanma tehlikesi var.

Kar gitti, sırada don ve buzlanma var

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

İstanbul'u dün öğle saatlerinden itibaren etkisi altına alan kar yağışı, geceyarısından sonra tipiye dönüşerek sabaha kadar sürdü.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, şiddetli kar yağışı öğle saatlerinde İstanbul'u terk edecek. Geceyarısına doğru, sıcaklığın düşmesi nedeniyle yollarda buzlanma ve don meydana gelmesi bekleniyor.

Yağış nedeniyle bazı uçak ve deniz otobüsü seferleri yapılamıyor. Avrupa yakasında başlayan kar yağışı, Haramidere, Beylikdüzü, Başakşehir ve Halkalı bölgelerinde etkili oldu. Kar yağışı, saat 20.00'den sonra kentin Anadolu yakasında yoğunlaşarak Kartal, Ümraniye, Şile, Çavuşbaşı, TEM Çakmak mevkisinde tipi şeklinde yağdı. 

Zincirsiz ve kar lastiği olmayan araçların yolda kalması nedeniyle trafik akışında aksaklıklar yaşandı. Kar yağışının yoğun etkili olduğu bölgelerde kayan araçlar nedeniyle meydana gelen hasarlı trafik kazaları ulaşımı etkiledi. Kar yağışı dolayısıyla 25'i maddi hasarlı, 4'ü yaralamalı olmak üzere 29 kaza meydana geldi, bu kazalarda 8 kişi yaralandı.

Belediye ekiplerince açılan yollar, tipi nedeniyle tekrar kapandı. Avrupa yakasından, Anadolu yakasına takviye kürüme ve tuz serpme ekipleri sevk edildi.

Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekipleri, 3 bin 619 personel, 884 araç ile sabaha kadar kötü hava koşullarıyla mücadele etti. Sabah saatlerinde kar yağışı nedeniyle herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Çevre yolları ve şehir içi trafikte olağan akış yaşandı. Çalışmalarda, sabaha kadar 4 bin 901 ton tuz, 183 ton solüsyon kullanıldı. İlçe belediyelerine ise 114 ton tuz verildi.

Üst geçitler, ibadethane, hastane, otobüs durakları, metrobüs yolu ve üst geçitler, vapur iskelelerinde de temizlik çalışmaları yapıldı. Topkapı-Sultançiftliği hattında 4 tramvay aracı 15 dakika aralıklarla çalıştırılarak, raylarda donma ve kar birikmesi önlendi.

Fırtına nedeniyle çeşitli semtlerde devrilen 7 ağaç, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından kaldırıldı.

Sokakta yaşayan 154 vatandaş, Alibeyköy Tevfik Aydemir Spor Salonu'nda misafir ediliyor. Bu vatandaşların banyo, tıraş, sağlık kontrolü, giyim gibi ihtiyaçları karşılanıyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 15:27
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48