banner39

Kar nedeniyle İstanbul'da okullar tatil

Yoğun kar yağışı nedeniyle İstanbul başta olmak üzere bazı illerde okullarda yarın tatil edildi.

Arşiv 17.02.2008, 16:47 18.02.2008, 15:39
Kar nedeniyle İstanbul'da okullar tatil


Yurt genelinde etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle bazı illerde eğitim ve öğretime 18 Şubat 2008 tarihinde ara verilmesine karar verildi.

İstanbul Valisi Muammer Güler, yarın İstanbul'daki bütün ilk ve orta dereceli okulların bir gün süreyle tatil edildiğini bildirdi.

Güler, İl Afet Koordinasyon Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısı düzenledi. Güler, şunları söyledi: ''İstanbul ilinde 16 Şubat cumartesi günü sabahı başlayan ve halen devam eden, yarın da etkisini sürdürecek olan kar yağışı ve hava sıcaklığındaki belirgin azalmaya bağlı kuvvetli don ve buzlanmanın, özellikle ara cadde ve sokaklarda araç trafiği ve yaya ulaşımında yaratacağı olumsuz etkiler göz önüne alınarak, tedbir amacıyla 18 Şubat pazartesi günü İstanbul'daki bütün ilk ve orta dereceli okullar bir gün süreyle tatil edilmiştir.''

Güler, aynı gün kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan özürlü personel ve hamilelerin idari izinli sayılacaklarını, orta dereceli okullarda bugün ve yarın yapılması gereken sorumluluk sınavlarının da okul müdürlüklerince belirlenecek bir tarihe ertelendiğini söyledi.

Çorum'da okullar tatil etti

Çorum'da aralıksız devam eden yoğun kar yağışı nedeniyle okullar bir gün süre ile tatil edildi. Konuya ilişkin Çorum Valiliği bir basın açıklaması yayımladı.

Açıklamada 'Çorum'da devam eden yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle yolların kapanması sonucu ulaşımın sağlıklı bir şekilde sağlanamaması nedeniyle ilimiz merkezi ve merkeze bağlı Yatılı İlköğretim Okullarının yatılı öğrencileri, ilimiz merkezindeki taşıma merkezi olan ilköğretim okulları ile Merkeze bağlı belde ve köylerimizdeki ilköğretim ve birleştirilmiş sınıflı ilköğretim okullarımızda 18 Şubat 2008 pazartesi günü bir gün süre ile eğitim ve öğretime ara verilmesine karar verilmitir' denildi.

KOCAELİ'NDE OKULLAR 1 GÜN TATİL

Kocaeli'de kar yağışı sebebiyle okullar bir gün tatil edildi. Kentteki bağlı tüm köylerin yolları ise kapandı.

Geceden itibaren zaman zaman tipi şeklinde yağan kar sabahın ilk ışıkları ile etkisini arttırdı. Kocaeli'ye bağlı 245 köy yolunun tamamın yollarının kapalı olduğu öğrenilirken, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yolları 50 makina 30 tuzlama araçı ile açmaya çalışıyor. Kar yağışının etkisini yitirmemesi nedeniyle açılan yollar tekar tekrar kapanıyor. Şehir merkezinde ise Körfez, Derince, Karamürsel ve Gölcük ilçeleri ile ulaşım sağlanırken Gündoğdu mahallesinde bulunan kalıcı konutlar ve Kocaeli Üniversitesi ile ulaşım zaman zaman sağlanamıyor.

D 100 ve TEM Otoluyolu Karayolları ekipleri tarafından sürekli trafiğe açık tutulurken hafta sonu olması dolayısıyla trafikte seyreden araç sayısı oldukça az. Kar özellikle tarihi çınar ağaçlarının bulunduğu Demiryolunda eşşiz bir görüntü oluştururken yolda kar nedeniyle devrilen ağaçlar trafiği olumsuz etkiliyor. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen karın tadını çıkartan vatandaşlar doyasıya kartopu oynadı.

Kocaeli Valiliği yoğun kar yağışı nedeniyle il genelinde ilköğretim okullarını 1 gün süre ile tatil ettiğini duyurdu.

Konya'da eğitime 1 günlük ara verildi

Kar kalınlığı 40 santimetreyi bulan Konya'da ilk ve orta dereceli okullar ile üniversitede 1 günlük kar tatili ilan edildi.

Konya'da gece saatlerinde başlayan kar yağışı, aralıklarla etkisini sürdürüyor. Yoğun kar yağışı, birçok alanda olumsuzluklara neden oldu. Ulaşımın güçlükle devam ettiği Konya'nın merkez ilçelerinde ilk ve orta dereceli okullar ile üniversitede Pazartesi günü eğitime ara verildi.

Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, öğrencilerin okullara gitmekte güçlü çekeceği belirtildi. Konya İl Milli Eğitim Müdür Halil Şahin, pazartesi günü öğleden sonra yeniden bir değerlendirme yapılarak, tatilin uzatılıp uzatılmayacağıyla ilgili karar verileceğini söyledi.

Konya'nın diğer ilçelerinde ise hava durumuna göre okulların tatil edilebileceği kaydedildi.

Balıkesir'de okullara kar engeli

Yoğun kar yağışı nedeniyle Balıkesir genelinde eğitime bir gün ara verildiği bildirildi.

Balıkesir Valiliğinden alınan bilgiye göre, kar yağışının yaşamı olumsuz etkilediği Balıkesir ve ilçelerindeki ilköğretim okulları ile liselerde eğitime bir gün ara verildi.

İl merkezi ile bağlı ilçe ve köylerdeki okullarda 19 Şubatta ders başı yapılacağı belirtildi.

Kahramanmaraş'ta okullara kar tatili

Yoğun kar yağışı nedeniyle Kahramanmaraş merkez ve bağlı köylerde eğitime 1 gün, Andırın ilçesinde ise 2 gün ara verildi.

Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Kürşat Kırbıyık, yaptığı açıklamada, hava muhalefeti nedeniyle Kahramanmaraş merkez ve merkeze bağlı köylerde eğitime 1 gün ara verildiğini belirtti.

Andırın ilçesinde ise yağış nedeniyle eğitime 2 gün ara verildiğini ifade eden Kırbıyık, diğer ilçelerdeki durumu daha sonra değerlendireceklerini kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?