banner15

Kar yağışları geri geldi

Yurdun bir bölümünü etkisi altına alan kar yağışı yaşamı olumsuz etkiliyor.

Kar yağışları geri geldi

Gümüşhane'de, gece saatlerinde başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle Zigana Dağı'nda kar kalınlığı 10 santimetreye ulaştı.

Özellikle Trabzon-Gümüşhane kara yolunun Zigana Dağı Geçidi mevkisinde, karın yanı sıra oluşan yoğun sis görüş mesafesinin 10 metreye kadar düşmesine neden oldu.

İl genelinde kapalı köy yolunun bulunmadığını bildiren yetkililer, bölgede görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle buzlanma olabileceğini bu nedenle de sürücülerin dikkatli olmasını istedi.

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası'na da nisanda kar yağdı. Soğuk havanın etkili olduğu Rize'de gece başlayan yağış sonucu, Ayder Yaylası merkezinde kar kalınlığı yer yer 15 santimetreye ulaştı.

Doğanın yeşermeye başladığı nisan ayında çam ağaçlarıyla kaplı tepeler, beyaza bürünerek güzel görüntüler oluşturdu. Kar yağışı, turizmcileri mutlu etti. Yaylaya gelen konuklar ise nisanda yağan karın keyfini çıkarıyor.

DOĞU ANADOLU

Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Ardahan, Erzurum, Kars ve Erzincan'ın Refahiye ilçesinde etkili olan yağmur, hava sıcaklıklarında yaşanan düşüşle birlikte kar yağışına dönüştü. Kar yağışı sonrasında yapılan ölçümlere göre, kar kalınlığı Refahiye ilçe merkezinde 5, Ardahan ve Kars'ın Sarıkamış ilçesinde 1 santimetre olarak ölçüldü. Kar yağışı, hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı bölgede çiftçileri olumsuz etkiledi.

Hayvanların ahırlardan çıkarılmaya başlandığı dönemde meraların yeniden karla kaplanması, yetiştiricileri sıkıntıya soktu. Uzun kış mevsiminde hayvanları ahırlarda beslediklerini belirten çiftçiler, kaba yem ve samanın bittiğini, bu nedenle hayvanları meralara çıkarmak zorunda kaldıklarını belirtti.

Hayvanları meralara çıkardıkları gün kar yağması nedeniyle zor durumda kaldıklarını ifade eden Sarıkamış'taki yetiştiricilerden Dilaver Toptaş, "İçeride ot ve samanımız bitti. Koyunlarımız yavruladı ve mecburen hayvanlarımızı dışarıda otlatmaya çalışıyoruz. Ancak kar yağışı buna engel oluyor. Şu anda koyunlarımız karlar arasında ne buluyorsa onunla besleniyorlar" diye konuştu.

Bu arada, meteoroloji yetkilileri, bölgede aralıklarla devam eden kar yağışının gün boyu etkisini sürdürmesini beklediklerini bildirdi. Gece ölçülen en düşük hava sıcaklıkları da Ardahan ve Erzurum'da 0, Kars ve Erzincan'da 2, Ağrı'da 3 ve Iğdır'da 7 derece olarak ölçüldü. Günün en yüksek hava sıcaklıklarının ise Ardahan'da 5, Kars'ta 7, Ağrı ve Erzurum'da 8, Erzincan'da 10 ve Iğdır'da 11 derece olması bekleniyor.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2010, 14:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35