banner15

Kara savaşçılar efsanesi yalan çıktı

Amerika'nın efsanevi gücü "Black Fighter"ın İkinci Dünya Savaşı'nda hiç kayıp vermediği iddası bir yalandan ibaret çıktı.

Kara savaşçılar efsanesi yalan çıktı

Amerika'nın İkinci Dünya Savaşı'nın bitiminden sonra efsaneleşen "Black Fighter" (Kara Savaşçılar) Pilotlarının düşman ateşine hiç kayıp vermedikleri iddası bir yalandan ibaretmiş.

Altmış yıl sonra, grubun liderlerinden biri tarihi bir itirafta bulunarak elinde, efsane iddianın aksine dair düzensiz kayıtlar olduğunu açıkladı.

Hava Kuvvetlerine dair kayıtlarda, Tuskegee Airman’ın kırmızı işaretli askerlerinin eskort ettiği bazı uçakların, düşman uçaklarınca vurulup düşürülüdüğü belirtiliyor. 

Tuskegee Airmen Sirketi tarihçisi William F. Holton Pazartesi günü Associated Press ile yaptığı röportajda,  grubun kayıplarının daha da çok olabileceğine dikkat çekti. 

Hava Kuvvetleri Tarihini Araştırma Ajansına bağlı Holton ve Daniel Haulman’ın ,Montgomerydeki Maxwell –Gunter Hava Üssündeki bulgularıyla ve de gruptan hayatta kalan bazılarının açıklamaları birbiriyle örtüşüyor.

Tuskagee Airmen'in başkanı da artık konuşmalarında Kara Savaşçılar Grubunun kendi kontrollerinde hiç kayıp vermedikleri iddiasına yer vermeyeceğini söyledi.

Tuskegee Airmen Amerikan Kuvvetlerine dahil olan ilk “Kara Savaşçıları” grubuydu. İsimleri Alabama'daki talim yaptıkları şehirden geliyordu...

Haber7

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48