Karabağ için dini liderler devrede

Dağlık Karabağ sorununun çözümüne katkıda bulunmak için Müslüman ve Hıristiyan liderler buluştu.

Karabağ için dini liderler devrede

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Dağlık Karabağ sorununun çözümü için dini liderler devreye girdi. Müslüman ve Hıristiyan liderler Dağlık Karabağ sorununun çözümüne katkıda bulunmak amacıyla Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bir araya geldi.

Ermeni Kilisesi'nin lideri Patrik 2. Garegin, Dağlık Karabağ'ın Ermenistan tarafından işgal edildiği 1990'lı yıllardan bu yana ilk kez Azerbaycan'a gitti.

Garegin'le Kafkaslar'daki Müslümanların büyük müftüsü ve Azerbaycan'ın en üst düzey dini yetkilisi Şeyhülislam Allahşükür Paşazade ve Rus Ortodoks Kilisesi lideri Patrik I. Kiril bir araya geldi.

ORTAK BİLDİRİ

Ermeni, Rus ve Azeri din liderleri ortak bildiri yayımlayarak Ermenistan işgali altındaki Dağlık Karabağ sorunun çözümüne yardım etme sözü verdi.

Azerbaycan Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı Şeyhülislam Allahşükür Paşazade, Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill ve Sovyetlerin dağıldığı 1991’den beri ilk kez Azerbaycan’a giden Ermeni Patriği 2.Garegin’in imzaladığı bildiride, çözüm halinde topraklarından olmuş insanların geri dönme imkânı olacağı vurgulandı.

Bildiride ayrıca, Azerbaycan ve Ermenistan’daki dini mabetlerin korunması gerektiğinin de altı çizildi.

Dağlık Karabağ konusundaki görüşme Bakü'deki Dünya Dini Lider Zirvesi sırasında gerçekleşti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in açılışını yaptığı zirvede, Türkiye'yi Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu temsil ediyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 09:20
banner53
YORUM EKLE

banner39