banner15

Karaciç davasında şahitler dinlenmeye başlandı

Binlerce Bosnalı'nın ölümünden sorumlu tutulan Sırp lider Karaciç'e karşı ilk ifadeyi, Sırp kampında alıkonan Ahmet Zuliç verecek

Karaciç davasında şahitler dinlenmeye başlandı

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bosnalı Sırpların eski lider Karaciç hakkındaki ağır suçlamaları reddediyor
Karaciç mahkemeye katılacak olursa ilk kez iddia makamının tanıklarıyla yüzyüze gelecek.

BBC'nin haberine göre, Karaciç aleyhine tanıklık yapacak ilk kişi, kuzey batı Bosna'da Sırplara ait bir gözaltı kampında alıkonan Ahmet Zuliç olacak. Mahkemede kendi savunmasını yapan Karaciç'in Zuliç'i sorguya çekmesi bekleniyor. Karaciç mahkemeye katılmazsa sorgulamayı bir avukat üstlenecek.

Sanski Most yakınlarındaki gözaltı kampında tutuklu olarak kalmış olan Zuliç, biri eski Yugoslavya Cumhurbaşkanı Slobodan Miloşeviç'in davası olmak üzere, daha önce üç kez, Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde ifade vermişti.

Radovan Karaciç, 1990'ların başlarında Bosna-Hersek'te yaşanan savaş sırasında savaş suçu ve insanlık suçu işlediği, soykırıma giriştiği yönünde, kendisine yöneltilen suçlamaları reddediyor.

Miloşeviç, mahkeme tamamlanmadan 2006 yılında kalp krizinden ölmüştü.

Bugünkü mahkemede Zuliç'in yaklaşık bir saat süreyle ifade vermesi, ardından Radovan Karaciç tarafından sorguya çekilmesi planlandı.

Karaciç'in kendisini savunmak istediğini bildirmiş olmasına rağmen, Lahey'deki mahkeme, İngiliz avukat Richard Harvey'nin gerekirse zanlıyı temsil etmek üzere oturumda hazır bulunmasını istedi.

Radovan Karaciç Ekim ayında başlayan davanın ilk duruşmasını, dava dosyasını incelemek için kendisine yeterince süre tanınmadığını gerekçe göstererek, boykot etmişti. Karaciç davada savunmasını bir avukatın yerine kendisinin yapacağını açıklamıştı.

64 yaşındaki eski Sırp lider 13 yıllık firarın ardından geçen yıl Temmuz ayında Belgrad'da bir otobüste yakalanmıştı. Uzun saçları ve sakalıyla farklı bir görünüme bürünen Karaciç, alternatif tıpçı kimliğiyle yıllarca dikkat çekmeden günlük yaşamını sürdürmeyi başarmıştı.

Radovan Karaciç, Bosna Savaşı sırasında 1995 yılında 8 bine yakın Müslüman'ın öldürüldüğü Srebreniça katliamının baş sorumlusu olarak gösteriliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2010, 15:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35