banner39

Karaciç'in Holbrooke iddiası kayda değer görülmedi

Savaş suçuyla yargılanan Sırp liderin Richard Holbrooke ile ilgili iddiası mahkemece reddedildi

Arşiv 07.04.2009, 16:43 07.04.2009, 16:43
Karaciç'in Holbrooke iddiası kayda değer görülmedi

Bosna Savaşı sırasında Sırp siyasi lideri olan Radovan Karaciç'in,"Amerikalı diplomat Richard Holbrooke'un 1996'da kendisine iktidarı bırakması karşılığında cezadan tamamen muaf olacağına dair söz verdiği" yolundaki iddiası, mahkeme yargıçlarınca kayda değer görülmedi.

Eski Yugoslavya ile ilgili savaş suçları mahkemesinin Lahey'deki yargıç kurulu, geçen yıl Belgrad'da yakalanan ve Lahey yakınında Kuzey Denizi limanı Scheveningen'de kurulu özel cezaevinde tutuklu bulunan Karaciç'in Holbrooke ile ilgili uzun zamandır dile getirdiği bu iddiaya dayalı cezadan muaf tutulma talebi, mahkemenin yargıç heyetince resmen geçersiz kılındı.

Planıyla Bosna Savaşını (Nisan 1992-Kasım 1995) bitiren Amerikalı kıdemli diplomat Holbrooke, Karaciç'in iddiasının tamamen asılsız olduğunu belirtmişti.

Karaciç, Saraybosna'nın feci kuşatmasının yanında Srebreniça'da da Sırp güçleri komutanı General Ratko Mladiç ile birlikte, savaşacak güçte görülen, kimisi çocuk yaşta 8 bin 106 Boşnak erkeğinin katledilmesi olayından sorumlu tutuluyor.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
30
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?