banner39

Karaçi'de hayat durdu, şiddet protesto ediliyor

Pakistan'da son dönemde ardarda yaşanan bombalı saldırıları protesto için, yeni yılın ilk günü Karaçi'de genel greve gidildi

Arşiv 01.01.2010, 14:30 01.01.2010, 14:30
Karaçi'de hayat durdu, şiddet protesto ediliyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan ekonomik başkenti olarak nitelenen Karaçi'de yeni yılın ilk gününde hayat durdu. Ülkedeki dini ve siyasi liderlerin, şiddete karşı genel grev çağrısına uyan on binlerce Pakistanlı evlerinden çıkmadı, şehirde hiçbir işyeri, okul ve resmi kurum açılmadı.

Karaçi'de son yaşanan şiddet olayında, Aşure törenleri için toplanan kalabalığın arasında üzerindeki bombaları patlatan bir saldırgan, 43 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Ülkede son dönemde artan saldırıların ardından, Birleşmiş Milletler bazı personelini Pakistan'dan çekeceğini açıkladı.

Karaçi'de bulunan İçişleri Bakanı Rehman Malik, militan grupların Pakistan'a zarar verdiğini söyledi, "Bunlar kiralık katiller, Pakistan düşmanları, İslam düşmanlarıdır" ifadesini kullandı.

Malik, yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada da, Pakistan'ın ikinci büyük şehri Lahor yakınında 41 bomba bulduklarını bildirdi.

Karaçi'deki şiddetin finansal piyasalar ve ülke ekonomisine doğrudan etki ettiği kaydediliyor.

Öte yandan, ülkede ABD insansız uçaklarıyla yapılan hava saldırıları ise sürüyor. Ülkede Amerikan karşıtlığının artmasına neden olan bu saldırıların sonuncusunda, Kuzey Waziristan'da biri çocuk altı Pakistanlı sivil hayatını kaybetti. ABDli yetkililer saldırının Taliban'a yönelik olduğunu iddia ederken, bölgedeki hükümet temsilcisi Adalet Han, saldırıda ölenlerinin tamamının sivil olduğunu doğruladı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?