banner15

Karadavi'den 'Barışcı öfke' günü

Karadavi Papa'nın açıklamalarına tepki gösterilmesi için bu cumayı "Barışcı öfke" günü ilan etti.

Karadavi'den 'Barışcı öfke' günü
Dünya Bülteni Haber Merkezi

Papa 16. Benediktus'un İslam ve Hz. Muhammed (sav) ile ilgili sözlerine Müslümanlardan tepki yağıyor. İslam dünyasının tanınmış düşünürlerinden Yusuf el-Karadavi, önümüzdeki cuma gününü "Barışcı Öfke" günü ilan ederek, tüm İslam aleminde Papa açıklamalarına karşı gösteri yapılması çağrısında bulundu. Papa'nın açıklamalarının çok üzücü olduğunu belirten Karadavi, Papa'nın nüfusu 2 milyarı buluna İslam aleminden özür dilemesini talep etti. luslararası Müslüman Alimler Birliği Başkanı Karadavi düzenlenecek gösterilerinse barışçıl olması gerektiğini söyledi, kiliselere yönelik herhangi bir saldırı düzenlenmemesi uyarısında bulundu.

İran'ın dini lideri Ayetulah Ali Hamaney Papa'nın, İslam'ı eleştiren Orta Çağ'dan kalma bir konuşmaya atıfta bulunmaması gerektiğini söyledi. İran'ın dini lideri, Papa'nın konuşmasının "Müslümanlara yönelik bir Haçlı Seferi'nin parçası olduğunu" savundu. Hameney, yaşanan krizin temelinde de, "Ayakta kalmaları krizlere bağlı olan güçler" olduğunu savundu.

Mısırlı milletvekilleri de Papa'nın doğrudan ve açık şekilde özür dilemesi gerektiğini söyleyerek, Vatikan'la diplomatik ilişkilerin dondurulmasını talep ettiler.

Çin'de 18 milyon Müslümanın resmi temsilcisi Chen Guangyuan da Papa 16. Benediktus'un İslam inancına ve Hz Muhammed'e hakaret ettiğini belirterek, Papa'dan sözlerini geri almasını istedi.

Ürdün'ün başkenti Amman'da ise Hristiyan ve Müslüman milletvekilleri ile dini liderler gösteri düzenleyerek, Papa'nın sözlerini protesto etmek için oturma eylemi yaptılar.

Pakistan'ın Cenevre Büyükelçisi Mesud Han da BM İnsan Hakları Konseyinin İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) adına dini hoşgörü konusunda bir toplantı düzenlemesini istedi.

Fas Kralı 6. Muhammed de ülkesinin Vatikan'daki büyükelçisini danışmalarda bulunmak üzere geri çağırarak, Papa 16. Benediktus'u İslam'a saygılı olmaya çağırdı.

Malezya Dışişleri Bakanı Seyid Hamid Albar ise Papa'nın açıklamasının yeterli olmadığını belirterek 16. Benediktus'un sözlerini geri alması talebini yineledi. İslam Konferansı Örgütü'nün dönem başkanlığını halen Malezya yürütüyor.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48