banner39

Karadayı Mumcu birlikteliği 28 Şubat'ta başlamış!

367 krizinde 'Ordu darbe yapacak' diyerek vekilleri Meclis'e sokmayan Mumcu, 28 Şubat'ta da aynı yönteme başvurmuş.

Arşiv 23.02.2009, 11:43 23.02.2009, 13:33
Karadayı Mumcu birlikteliği 28 Şubat'ta başlamış!

 


367 krizinde 'Ordu darbe yapacak' diyerek ANAP'lı vekilleri Meclis'e sokmayan Erkan Mumcu, 28 Şubat sürecinde de aynı yöntemle milletvekillerini korkutarak istifaya zorlamış..

Aksiyon Dergisi, bugün piyasaya çıkan sayısında 28 Şubat sürecine ilişkin çarpıcı bir dosya yayınlıyor. İstifalarıyla Refah-Yol Hükümeti'nin yıkılmasına sebep olan milletvekillerinden Hikmet Aydın, 'post-modern darbe' olarak siyasi tarihimize geçen olayın perde arkasında yaşanan gelişmeleri ifşa ediyor.

Aydın, 1977'deki 'Güneş Motel olayı'nı hatırlatacak cinsten hadiselere şahit olmuş. DYP'den istifa etmesi için darbeyle tehdit edildiğini kaydeden Aydın, bunu yapan ANAP'lı yöneticinin ismini de veriyor. Daha sonra yardımcılığını yaptığı Erkan Mumcu'nun, kendisine, "Askerler darbe yapacak, ilk seni alacaklar." dediğini anlatıyor. Aydın'a göre, Refah-Yol ortağı DYP resmen kundaklandı ve ardından parayla Hüsamettin Cindoruk liderliğindeki Demokrat Türkiye Partisi kuruldu. Aydın, transferde para döndüğünü de iki arkadaşının tartışmasında öğrenmiş: "Gözümün önünde ANAP'lı bir milletvekili, DTP'li arkadaşına 'Sen şu adamdan 750 bin dolar almadın mı!' diye tepki gösterdi."

Aksiyon'a konuşan ve istifalarıyla Refah-Yol Hükümeti'nin yıkılmasına sebep olan milletvekillerinden Hikmet Aydın ile DYP lideri Tansu Çiller'in danışmanı Şükrü Karaca, o dönem perde arkasında yaşanan gelişmeleri ifşa etti.

Çiller'in eski danışmanı Karaca'nın anlattıkları 28 Şubat'ı uygulamaya koyan askerler arasında yaşananları ortaya koyuyor. Karaca'ya göre, Susurluk kazasından sonra kamuoyunda oluşan tepkiyi 28 Şubat cuntası kullandı ve eleştirilerin hükümete yönelmesini sağladı.

28 Şubat'ın başında, 367 sırasında Erkan mumcu'ya baskı yaptığı ortaya çıkan İsmail Hakkı karadayı vardı. Karaca, dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'nın 28 Şubat sürecine ite kaka dahil olduğunu öne sürerken, Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir'in rol çalarak ön plana çıktığını söyledi. Bir'in daha sonra 'balans ayarı yaptık' dediği Sincan'da tank yürütme hadidesi ise, Karaca'ya göre acizliğin bir ifadesiydi. Şükrü Karaca, 28 Şubat süreci ile Kıbrıs'ta yaşanan 'serseri kurşun' arasında da bağ kurdu.

Kaynak: Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?