banner39

Karadeniz'den çıkan dev projeler

Türkiye nüfusunun yüzde 20'sine, ekonomisinin de yaklaşık yüzde 40'ına sahip İstanbul dünya standartlarında projelere imza atıyor.

Arşiv 13.06.2010, 17:00 13.06.2010, 17:00
Karadeniz'den çıkan dev projeler


Türkiye nüfusunun yüzde 20'sine, ekonomisinin de yaklaşık yüzde 40'ına sahip İstanbul dünya standartlarında projelere imza atıyor.

Dünyanın en büyük bankalarıyla finansman anlaşmaları imzalanıyor. Karadeniz'e komşu ülkelerin bir araya gelerek 1999'da kurduğu Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası da (KTKB) finansör bankalar arasında. Özellikle kamu yatırımlarına finansman sağlayan bankanın en büyük müşterisi ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi.

KTKB Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Kaplan, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne altyapı projelerinin finansmanı için kredi limitlerimizin yaklaşık 2 katı oranında kredi kullandırdık. İki ayrı projede 86 milyon dolar tutarında kredi verdik." dedi. Adana Büyükşehir Belediyesi'ne metro inşaatında kullanılmak üzere 20 milyon dolar kredi verdiklerini kaydeden Kaplan, Türk şirketlerine dört yıl içinde yaklaşık 350 milyon dolarlık kredi kullandırdıklarını söyledi. KTKB, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü'ne üye 11 ülke tarafından kuruldu. Bankanın en büyük hissedarları yüzde 16,5 pay ile Türkiye, Rusya ve Yunanistan. Bu ülkeleri Romanya, Ukrayna ve Bulgaristan izliyor. Diğer üyeler Azerbaycan, Gürcistan, Arnavutluk ve Ermenistan daha düşük paylarla ortak konumda. 1 milyar dolar ödenmiş sermayeye sahip banka, 600 milyon dolar tutarında kredi kullandırıyor. KTKB'nin yönetim merkezi Yunanistan'ın Selanik şehrinde bulunuyor. Başkanlık dönüşümlü olarak üye ülkeler arasında el değiştiriyor. İlk 3 dönemde Türkiye'de olan başkanlık 15 Temmuz'dan itibaren Rusya'ya geçecek. 2006'da bankanın yönetim kurulu başkanlığına atanan Hayrettin Kaplan, ortaklara ikna turu düzenleyerek bankanın ödenmiş sermayesini artırdı.

Güçlü finansal yapı sayesinde de kendi müşterisini bulma yolunu tercih etti. Bu stratejinden olumlu neticeler alan banka, krediler kalemindeki kayda değer artışla büyümeyi başardı.

Kaynak /aa

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?