banner39

Karadeniz'in en büyük Kuran merkezinin inşasına başlandı

Karadeniz'in en büyük Kur'an eğitim merkezinin temeli atıldı

Arşiv 17.04.2010, 17:07 17.04.2010, 17:07
Karadeniz'in en büyük Kuran merkezinin inşasına başlandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Karadeniz'in en büyük Kur'an eğitim merkezi olacak tesisin temeli Ordu'da düzenlenen törenle atıldı.

İçinde kütüphane, konferans salonu, park-bahçe gibi sosyal birimlerin bulunduğu 100 yatılı öğrenci kapasiteli tesisin temel atma törenine daire amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve davetliler katıldı. Ordu Müftü Vekili Kemal Menceloğlu, bir sevdaya soyunduklarını belirterek, "Bizim mevcut eğitim verdiğimiz yerin yetersizliği ortada. Biz hem bu nedenle hem de Kur'an'ın inişinin 1400. yılı sebebiyle yaşamak istedik. Kur'an, hayırda yarışınız buyuruyor, bizler de en kısa zamanda burayı bitirip hizmete sunmak istiyoruz." dedi.

Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun da Ordu'da şu anda eğitim verilen yerin yetersizliğinin uzun zamandır konuşulduğunu belirterek, "Buradan bilgili, birikimli, başarılı din adamlarının yetişeceğine inanıyorum. Dilerim ki Allah en kısa zamanda tamamlanmasını da nasip eder, kısa bir süre sonra açılışını görürüz." diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı İzzet Er ise her toplumun yaşayabilmesi için birtakım değerlerini yeni nesillere aktarması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: "Bir anlamda gelecek de buna bağlıdır. Buradaki bu hizmet, bu himmet hepimizin. Bazılarımızın hasbel kader dini hayatımız olmasa dahi bu din hepimizin. Bekamız için değerlerimizin aktarılması lazım. Kur'an öğretmek ve öğrenmek çok faziletli, ama bu müesseseleri yapanların da sevapları hiç bitmeyecek. Biz hiç sevabı bitmeyenlerden olalım istiyoruz."


Müftüvekili Kemal Menceloğlu tarafından yapılan duanın ardından yapının temeli Vali Yardımcısı Turan Çuhadar, Menceloğlu, Belediye Başkanı Seyit Torun, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı İzzet Er tarafından harç butonuna basılarak atıldı. Yapı, 3 bin metrekare alana kurulacak. Tesis, en az 100 öğrencinin yatılı eğitim almasına imkan tanıyacak. Bu yıl içinde bitmesi planlanan tesisin 2 milyon liraya mal olacağı belirtildi.  
 

banner53
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?