banner39

Karadziç kurbanlarıyla Lahey'de yüzleşiyor

Karadziç'in Lahey'deki duruşmasında bir tanık, Sırpların Müslümanlara eziyetlerini anlatıp göğsüne kazınan haçı gösterdi

Arşiv 15.04.2010, 08:03 15.04.2010, 09:57
Karadziç kurbanlarıyla Lahey'de yüzleşiyor

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bosna’daki savaş nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde soykırım suçlamasıyla yargılanan Bosnalı Sırp lider Radovan Karadziç’in Lahey’deki duruşmasında sıra tanıklara gelirken bir tanık, Sırpların Müslümanlara eziyetlerini anlatıp göğsüne kazınan haçı gösterdi.

62 yaşındaki Ahmet Zuliç, 1992’de Bosna’nın Müslümanların yoğunlukta olduğu kuzeybatıdaki Sanski Mosk kasabasının Mahala köyünde esir alındığını, beş ay boyunca iki toplama kampında tutulduğunu, dövüldüğünü, aç bırakıldığını ve arkadaşlarının idamının zorla izlettirildiğini anlattı. Zuliç işkenceyle omurgasının yeri yerden hasar görmesiyle sakat kaldığını, tüm kaburgaları ve bir parmağının kırıldığını söyledi. 35 kilo kaybetmiş

Zuliç, Karadziç’in “Yalan söylüyor” sözü üzerine tişörtünü çıkartıp “Göğsümdeki haçı görebilirsiniz” diyererk bedenindeki hasarı gösterdi. Zuliç kendisi gibi savaşta esir düşen Müslüman dostlarının hâlâ geceleri kâbuslar gördüklerini kaydetti.

Sanski Most yakınlarındaki gözaltı kampında tutuklu olarak kalmış olan Zuliç, biri eski Yugoslavya Cumhurbaşkanı Slobodan Miloşeviç'in davası olmak üzere, daha önce üç kez, Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde ifade vermişti.

Miloşeviç, mahkeme tamamlanmadan 2006 yılında kalp krizinden ölmüştü.

bosna6.jpg

Hırvat liderden Boşnaklara özür

Hırvatistan Cumhurbaşkanı İvo Josipoviç ise ülkesinin Bosna’daki yıkıma karışmasından dolayı özür diledi. Bosna’yı ziyaret eden ilk Hırvat lideri olarak Josipoviç, parlamentodaki açıklamasında, istikrarlı ve müreffeh bir Bosna’nın Hırvatistan’ın ulusal çıkarına olduğunu vurguladı. Yugoslavya 1990’larda çökerken Sırbistan ve Hırvatistan liderleri bölünme planı yapmıştı.

Karaciç, yaklaşık iki yıldır gözaltında tutuluyor. Lahey'deki mahkemenin yargıçları daha fazla gecikme olmaksızın duruşmaların gerçekleştirilmesini istiyor.

Radovan Karaciç, 13 yıla yakın bir kaçaklık süresinden sonra 2008 yılında Belgrad'da yakalanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?