banner39

Karakutu, MİT elemanı değilmiş

Ergenekon'un karanlık kutusu Tuncay Güney'in MİT tarafından takip edildiği ortaya çıktı.

Arşiv 07.01.2009, 09:53 07.01.2009, 15:22
Karakutu, MİT elemanı değilmiş


Ergenekon'un kilit ismi Tuncay Güney'in MİT elemanı olduğunun kanıtı olarak kamuoyunda günlerce tartışılan belge tam tersi çıktı. BUGÜN Gazetesi'nin orijinaline ulaştığı belgeye göre Güney, MİT'in takibindeki JİTEM elemanı...

Ergenekon Operasyonu'nun kilit ismi Tuncay Güney'in MİT'te çalıştığını gösterdiği iddia edilen belge tam tersi çıktı. Belge Güney'in JİTEM'de çalıştığını ortaya koyan MİT raporu. Aynı belge daha önce Tuncay Güney'in MİT elemanı olduğuna ilişkin kanıt olarak kamuoyunda günlerce tartışılmıştı. Buna göre Güney, 'İpek' kod adıyla MİT'in İran Masası'nda çalışan bir personeldi. MİT de ertesi gün belgenin kendilerine ait olduğunu fakat Güney'in personelleri olmadığını, şüpheli personel olarak takip edildiğini açıklamıştı.

VELİ KÜÇÜK EMRİNDE

BUGÜN'ün ulaştığı 07/02/1997 tarihli 'çok gizli' belgeye göre Tuncay Güney'i izleyen birimler, temasları hakkında MİT'e kapsamlı bir rapor sundu. Belgeye göre Tuncay Güney MİT'te değil Veli Küçük'ün emrinde JİTEM'de çalışıyordu.

Güney'in yaptığı görüşmeleri en ince ayrıntısına kadar takip eden birimin iki sayfalık raporunda şu ifadeler dikkat çekiyor: "Mezkur görüşmede Güney muhatabına, İbrahim Şahin ile Çatlı'nın birlikte görüntülendiği resimleri Kanal D'ye satan Haluk G'yi Mehmet Eymür'ün adamı Tuncay Özkan ile randevusunu kendisinin ayarladığını, adı geçenlerin görüşmeleri sırasında G'nin fotoğraflarını 2 milyar TL'ye Kanal D'ye sattığını, bu gelişmeler üzerine özel timcilerin G'yi hedef haline getirerek her yerde aramaya başladıkları.

ERSEVER'İN ÖLDÜRÜLMESİ

 Çatlı ile Mesut Yılmaz'ın birlikte görüntülendiği resimleri ise bir DYP milletvekiline kendisinin sattığını, bu milletvekilinin fotoğrafların montaj olmadığına dair Emniyet Genel Müdürlüğü laboratuarlarından rapor aldığını. Son günlerde, kendisinin de komutanı olan Tuğgeneral Küçük hakkında Çatlı ile bağlantılı olduğu yolunda birçok haberin kamuoyunda yer aldığını, Hanefi Avcı'nın ifadesi ile de Küçük'ün zor durumda kaldığını, adı geçen generalin yaptıklarının ortaya çıkması halinde kendisinin de bu durumdan etkileneceğini, zira Cem Ersever'in öldürülmesi olayının da vuzuha kavuşacağını."

GAZETECiYE JİTEM'DE iŞ TEKLİFİ

İki sayfalık belgede Güney'in 7 Şubat 1997 günü Akşam Gazetesi yazı işlerinden B.A ile yaptığı görüşmenin detaylarına yer veriliyor. Tuncay Güney ile Akşam Gazetesi Yazı işleri çalışanı B.A arasındaki görüşmede yine aynı gazetede çalışan Fuat isimli çalışanın fotoğrafların pazarlanması aşamasında fazladan para istediği bu sebeple de sorunlar çıktığı gündeme geldi. Belgede söz konusu gazetecinin DYP'nin propaganda dergisini çıkarması karşılığında ayda 10 milyar TL alacağı bildiriliyor.

MİT BELGEYİ DOĞRULAMIŞTI

Kod adı İpek' haberiyle gündeme gelen Tuncay Güney'in MİT personeli olduğu bilgisi bu belgeyle yeni bir boyut kazandı. MİT tarafından yapılan açıklamada da "Haberde yer alan belge teşkilatımıza aittir. Fakat Güney, o dönem itibariyle şüpheli faaliyetleriyle dikkatimizi çeken ve üzerinde çalışma yapılan bir şahıstır. Bu bağlamda, Tuncay Güney kayıtlı bir haber kaynağımız değildir" denilmişti.

RAPORUN SON BÖLÜMÜ

Çok gizli raporun son bölümünde yer alan ifadeler ise şu şekilde: "Bahse konu DYP milletvekiline satmış olduğu fotoğrafları Jİ- TEM'den temin ettiğini, JİTEM'in elinde hali hazırda Tansu Çiller ve Oral Çelik'in birlikte görüntülendiği fotoğrafların da bulunduğunu, ancak arada komutanın bulunması nedeniyle mezkur fotoğrafları elde ederek satışa çıkaramadığını ifade etmiştir."

İŞTE O ÇOK GİZLİ BELGELER
 

Kaynak: Bugün

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?