banner15

Karamanlis Genelkurmay Başkanı'nı kovdu

Yunan hükümeti, Türkiye ile yaşanan gerginlikten sorumlu tuttuğu Genelkurmay Başkanı'nı görevden aldı.

Karamanlis Genelkurmay Başkanı'nı kovdu

 

Karaada krizi, Yunan Genelkurmayı'nın 'şahin' Başkanı'nı yerinden etti. Başbakan Karamanlis, Türkiye ile yaşanan gerginlikten sorumlu tuttuğu Grapsas'ı görevden aldı

Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, dün ani bir kararla Yunan Savunma ve Dışişleri Konseyi'ni (KİSEA) toplayarak, Karaada (Ro) krizi nedeniyle Türkiye ile yaşanan son "mini gerginlik"ten sorumlu tuttuğu Genelkurmay Başkanı General Dimitris Grapsas'ı görevden aldı.

İki yıllık görev süresinde ortaya koyduğu sert askerlik anlayışı ve aşırı Türk karşıtı görüşleri yüzünden "şahin" olarak tanımlanan Grapsas'ın yerine "düşük profilli, ılımlı ve esnek" bir komutan olarak tanınan Yunan Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Korgerenal Yanis Yangos (58) getirildi.

GENELKURMAY PLANI

Yunan basınına göre, Grapsas'ın görevine son verilmesinde bardağı taşıran damla geçen pazar Thema gazetesinde yayımlanan, "Türkiye'nin karşısındaki adacıklara 1000 komando gönderildi" şeklindeki haber oldu. General Grapsas, Yunan Savunma Bakanlığı tarafından yalanlanan haberin gazeteye sızdırılmasından, komandoların konuşlandığı adalardan biri olarak Karaada'nın gösterilmesinden ve dolayısıyla daha sonra Türk gazetecilerin adaya yaklaşması sonucu yaşanan "mini krizden" sorumlu tutuldu.

Yunan gazetelerine göre, Başbakan Karamanlis, Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis ve Savunma Bakanı Evangelos Meimarakis, "1000 komando" haberinin krize yol açmasına çok sinirlendi. Etnos gazetesi, Thema gazetesinde yayımlanan "1000 komando" haberinin aslında, Yunan Genelkurmayı'nın, doğu Ege'deki adacıkları kapsayan bir planıyla ilgili olduğunu bildirdi.

DOSYASI KABARIK

Yunan medyası, görevden alınması vesilesiyle, "şahin" General Grapsas'ın görevi sırasında "sıkıntı yaratan" başka icraatlarını da ortaya çıkardı. Etnos gazetesi, Grapsas'ın muhalefete, ordudaki eksiklikler konusunda bilgi vererek hükümeti zor durumda bıraktığını belirtti. To Vima gazetesi de Grapsas'ın Yunan Kara Kuvvetleri'nde askerliğin 12 aydan 9 aya indirilmesine şiddetle karşı çıktığını, Türkiye karşısındaki Yunan adalarına ve Meriç bölgesine konuşlandırılmak üzere Rusya'dan 450 adet BMP-3 tipi uzun menzilli zırhlı araç satın alınmasını istediğini kaydetti.

'Karaada krizi' neydi?

Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan "Karaada krizi" geçen salı, Antalya'nın Kaş ilçesi açıklarındaki adaya 1000 kadar Yunan komandosu gönderildiği yönündeki haberler üzerine bölgeye hareket eden Türk gazetecilerin Yunan askerleri tarafından gözaltına alınmasıyla patlak verdi. Yunanistan'ın adaya asker çıkardığı ve Yunan bayrağı çektiği haberleri üzerine kiraladıkları tekne ile bölgeye gitmeye çalışan 3'ü gazeteci 5 Türk, Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun devreye girmesi ve yoğun bir diplomasi trafiği sonucunda kısa süre içerisinde serbest bırakılmıştı. Yunan makamları olayı, "rutin bir kontrol" olarak değerlendirmişti.

Kaynak: Milliyet

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2009, 11:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35