banner39

Karamanlis: Tarif edilemez acı yaşıyoruz

Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, ülkesinin orman yangınları nedeniyle tarif edilemez bir trajedi yaşadığını söyledi.

Arşiv 25.08.2007, 08:25 25.08.2007, 14:26
Karamanlis: Tarif edilemez acı yaşıyoruz

Karamanlis, orman yangınları nedeniyle programını keserek gittiği Mora yarımadasında yaptığı açıklamada, ''Yunanistan'ın zor anlar yaşadığını'' belirterek, Yunan halkına yangın felaketine karşı ''birlik ve sorumluluk içerisinde mücadele'' çağrısında bulundu.

Photo

Karamanlis, şunları söyledi:

''Bu saatler, hepimiz için çok zor anlar. Şu an, sorumluluk ve mücadele anıdır. Şu anda, yüzlerce kişi, itfaiyeciler, askerler, yerel yöneticiler ve vatandaşlar zor koşullar altında hayatlarını tehlikeye atarak alevlerle mücadele ediyor. Bizler buradayız ve onları destekliyoruz. Şu anda öncelikli olan, yangınların söndürülmesi ve maddi zararların yerine getirilmesidir. Bu zor anda, tüm Yunanlılar hepimiz beraberiz. Tek can, tek vücuduz.''

Photo

ÖLÜ SAYISI 19'A ÇIKTI

Yunanistan'ın Mora yarımadasında, Areopoli ve Zaharo bölgelerinde çıkan orman yangınlarında ölenlerin sayısı 19'a yükseldi.
Photo
 
Yunan basın-yayın organları, hala kontrol altına alınamayan yangınlarda çok sayıda kişinin yaralandığını, onlarca kişinin de kayıp olduğunu duyurdu.

Bölgede bulunan Minthi köyünde mahsur kalan 100 kişinin kurtarılmayı beklediği ancak, itfaiye ve kurtarma ekiplerinin bölgeye ulaşmakta zorluk çektikleri de gelen haberler arasında.

Yunan televizyonlar, itfaiye ekiplerinin birçok noktada çıkan orman yangınlarını kontrol altına almak için yoğun çaba harcadıklarını ancak, bölgede esen şiddetli rÜzgarlar nedeniyle sürekli yeni yangınların çıktığını duyurdular.
Photo

Bu arada, yangınlar nedeniyle Yunanistan Sivil Savunma Genel Müdürlüğü tarafından İlias ile Messinias illerinde acil durum ilan edilirken, bölgede elektrik kesintisi olduğu ve telefon hatlarının çalışmadığı bildirildi.
Photo

Öte yandan, Mora yarımadasının güneyinde yeralan Sparti kenti yakınlarında çıkan yangında da Hrisafa ve Kefala köylerinde bazı evlerin yandığı, çok sayıda itfaiye aracının olay yerlerine sevk edildiği açıklandı.
Photo
Photo

Yunanistan'da iki gün içerisinde çeşitli bölgelerde 143 orman yangını çıktığı belirtildi

Yorumlar (2)
cemo 15 yıl önce
allah yardım etsin dicem ama...
vahyetin taş 15 yıl önce
malesef allahın yaratığı kuları yaratıklara kulolmuş bidönemde yaşıyoruz allahın afetlerine karşı kimin gücü yeter durmaya veya değiştirmeye göruyorsunuz dunyanın her yerinde zülüm zorbalık ve hakaret
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?