banner15

Karamanlis'ten Türkiye'ye destek

Yunanistan Başbakanı Karamalis'te, Türkiye'nin AB'ye girmesine destek veriyor ama...

Karamanlis'ten Türkiye'ye destek


İtalya Başbakanı Romano Prodi ile Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, başbakanlık binasında ekonomik ilişkiler ve AB gündemiyle ilgili bir saat süren görüşmelerinin ardından ortak basın açıklaması yaptı.
04 Aralık 2006 22:50
Yazı boyutunu büyütmek için              
 
Yunanistan Başbakanı Karamanlis, iki ülke arasındaki diplomatik bağların düzenli bir şekilde devam ettiğini ifade ederek, Prodi ile Yunanistan ve İtalya arasındaki ekonomik ve kültürel bağların ele alındığı belirtti. Karamanlis, Yunanistan-İtalya deniz hattında denizaltı doğalgaz projesinin değerlendirildiğini ve bu proje üzerinde Prodi ile hem fikir olduklarını bildirdi.

Başbakan Karamanlis, iki ülke ilişkilerinin haricinde AB gündemindeki sorunların da ele alındığını kaydederek, Balkan ülkelerinin AB üyeliği ve AB Komisyonu'nun Türkiye ile ilgili kararının değerlendirildiğini belirtti. Karamanlis, Yunanistan olarak Türkiye'nin AB müzakere sürecine destek vermeye devam edeceklerini ancak Türkiye'nin komisyon kararını ciddiye alarak, imzaladığı protokol anlaşmasını yerine getirmesi gerektiğini ifade etti.

İtalya Başbakanı Prodi ise, Karamanlis ile gerçekleştirdiği ikili görüşmede tatmin edici sonuçlar aldığını ve alınan kararların iki ülkenin çıkarlarına denk düştüğünü belirtti. İki ülke arasında turizm alanında yeni adımlar atılması gerektiğini vurgulayan Prodi, Yunanistan ve İtalya arasındaki 8 milyar metreküplük doğalgaz projesinin de, ülkesi açısından büyük bir önem taşıdığını ve projenin hayata geçirilmesinde Karamanlis ile aynı görüşte olmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

AB gündemini de değerlendiren Prodi, Balkanlardaki gelişmelerle ilgili Yunanistan ile aynı fikirde olduklarını ve Avrupa Komisyonu'nun Türkiye ile ilgili aldığı kararın Türkiye'ye karşı alınmış özel bir tavır olmadığını kaydetti. Prodi, Türkiye'ye karşı konulan şartların her aday ülke için geçerli olduğunu ve Türkiye'nin AB üyeliği için tüm kapıların açık olduğunu ancak bu konuda Türkiye'nin önemli adımlar atması gerektiğini aktardı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48