'Karekod'da pazartesi kabusa döner mi?

İlaç takip sistemi "karekod" uygulaması, hatfasonu bir sorun olmazken, dikkatler bugünki gelişmelerde.

'Karekod'da pazartesi kabusa döner mi?


İlaç takip sistemi "karekod" uygulamasının ilk gününün pazara denk gelmesi nedeniyle, başkentteki nöbetçi eczanelerde yoğunluk yaşanmadı.

Uygulamanın, nöbetçi eczaneler dışındaki eczanelerin kapalı olduğu pazar günü başlamasından dolayı hastaların ilaç temininde sıkıntı yaşamadıkları gözlendi.

Başkentte bugün nöbetçi olan bir eczanenin çalışanı Nesimi Sertürk, sisteme hazırlıksız yakalandıklarını ve yarın yaşanacak yoğunluğu kestiremediklerini belirterek, "Aslında bu, firmaların kabahati. Zamanında ilaç firmaları tarafından yapılacaktı bunlar. Ama firmalar hala barkod uygulamasını bile yapamadılar" dedi.

Bir diğer nöbetçi eczane çalışanı Hamit Karaoluk da bugün için endişe duydukları problemlerin yaşanmadığını söyledi.

Yarın sistemde yoğunluk yaşanacağını tahmin ettiklerini dile getiren Karaoluk, "Daha önceki sistem değişliklerinde onu yaşadık. Bütün Türkiye sisteme girince, sistem anında çöküyor" diye konuştu.

"Karekod" uygulamasının ilaçların takibi açısından önemli olduğunu anlatan Karaoluk, işlem yapılan bir ilaca yeniden işlem yapılamamasının, bu anlamda önemli olduğunu belirtti.

İlaçların çoğunluğunun sistemde kayıtlı olmadığını ifade eden Karaoluk, bu yüzden zaman zaman hastalarla sorun yaşadıklarını da sözlerine ekledi.

Adana'da sorun yaşandı

'İlaç Takip Sistemi' (İTS), Adana'da sorunlarla başladı. Kentteki nöbetçi eczaneler sisteme giriş yapamazken, hastalar ise ilaç alamadan evlerine dönmek zorunda kaldı.

Adana Eczacı Odası Başkanı Burhanettin Bulut, eczanelerde ve hastanelerde en az çalışma durumunun olduğu haftasonu olmasına rağmen, İTS programının sağlıklı bir şekilde çalışmadığını söyledi.

Kentte nöbetçi 9 eczane olmasına rağmen sisteme giremediklerini belirten Bulut, "Vatandaşlarımızın bir kısmı, çok önemli ilaçları alamaz haldeler. Nöbetçi eczaneler, bu nedenle halkla yüz yüze geldi ve tartışmalar yaşanıyor. Buradaki sorun karekodlu ürünlerin, ilaç firmalarınca kaydının yapılmamış olması. Öyle olunca da ilaçları sisteme giremiyoruz" dedi.

Kaynak: Ajanslar


 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2010, 07:18
banner53
YORUM EKLE

banner39