Karelya'da Çeçenlere ırkçı tehdit

Çeçenlerin ırkçı saldırılara uğradıkları Karelya'da gerilim düşmezken, milliyetçi Slavlar bölgeye akın ediyor

Karelya'da Çeçenlere ırkçı tehdit

Mustafa Kaya / Dünya Bülteni

Çeçenlerin ırkçı saldırılara maruz kalıp terk ettikleri Kondopoga kentinde gerilim düşmezken, milliyetçi Slavlar bölgeye akın ediyor. Başkent Moskova ve St.Petersburg’dan Karelya’nın başkenti Petrozavodsk’a giden Slav gruplar, ‘Bütün Kafkas kökenliler Keralya’dan sürülsün’ sloganı eşliğinde gösteri yaptı. Kondopoga’dan ayrılmak zorunda kalan 30 kadar Çeçen ailenin dönmek istedikleri halde güvenlik garantisi olmadığı için şimdilik beklemeyi tercih ettikleri belirtildi.

Çeçen aileler korkudan dönemiyorlar

Karelya'da bulunan Vaynakh Kültür Cemiyeti Başkan Yardımcısı Movladi Harijayev, “İnsanlar korktu, yaşadıkları şoktan ve sarsıntıdan yeni yeni çıkmaya başladılar. Evlerine şehirde durum normale döndüğünde geri dönecekler. Şu an Kondopoga'da durum gergin” dedi. Kondopoga'dan kaçan Çeçenlerin yerleştiği 'Ayno' adlı eski izci kampı, Petrozavodsk Belediye Başkanı’nın teklifi üzerine özel polis birlikleri tarafından kordon altına alındı. Şu an için kampta 21'i çocuk toplam 46 kişinin kaldığı belirtildi.

Rusya İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev dünkü açıklamasında Kondopoga'daki yağmalama olayları ile ilgili 14 soruşturma dosyasının açıldığını söyledi. Kondopoga’daki çatışmalar Çayka adlı lokantaya ırkçı Rusların baskın düzenlemesiyle patlak vermişti.

Rusya'nın kuzeybatısındaki Özerk Karelya Cumhuriyet'inin Kondopoga şehrinde bir barda çikan basit kavga sonrasında işlenen cinayetler, etnik nefretin ayaklanmasının fitilini ateşlemişti. 30 ağustosta bir Çeçen'in "Çayka" adlı bir kafede Ruslar tarafından dövülmesi sonrasında gelişen olayda iki rus hayatını kaybetmişti. Olayın haber alınması üzerine yüzlerce kişi sokağa dökülmüş ve kafkas kökenlileri hedef alan saldırılar başladı. çok sayıda iş yeri yağmalanmış; "Çakya" adlı kafe dahil evler, iş yerleri ve arabalar ateşe verilmişti. Kafede işlenen cinayettten "şehirdeki tüm Kafkaslıları" sorumlu tutan milliyetçi Ruslar'ın provokasyonuyla protestolar başlamıştı. Rus Halk Kilisesi'nin "Rus ve Ortodoks halkına karşı işlkenen bir suç" şeklindeki yorumu ve göç karşıtı hareketlerin düzenlediği mitingin ardından yaşanan çatışmalar sonrasında ise 109 kişi göz altına alınmış, bunların 24'ü daha sonra tutuklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39