banner15

Karikatür Krizi Bir Bakanı Daha Koltuğundan Etti

İsveç'te İslam dünyasını rahatsız eden karikatürleri yayımlamayı planlayan aşırı sağcı internet sitesinin kapatılması konusunda medyaya yalan söylemekle suçlanan Dışişleri Bakanı Laila Freivalds istifa etti.

Karikatür Krizi Bir Bakanı Daha Koltuğundan Etti

Dünya Bülteni / Mehmet Ali Kaçmaz

İsveç Dışişleri Bakanı Laila Freivalds, Hz. Muhammed karikatürlerinin yer aldığı bir Internet sitesinin kapatılması nedeniyle çıkan siyasi tartışmalar üzerine görevinden istifa etti.

Geçen yıl Güney Asya'da meydana gelen tsunami felaketinde 500 İsveç vatandaşının ölümü karşısındaki tutumu nedeniyle de eleştirilere hedef olmasına rağmen istifa etmemekte direnen bakanın, genel seçimlere altı ay kala görevini bırakması, sosyal demokrat Başbakan Göran Persson'u zor durumda bıraktı.

Freivalds, Müslümanları kızdıran karikatürlerin yer aldığı ve aşırı sağcı bir politikacıya ait bir internet sitesinin kapatılmasında oynadığı rolün bu hafta ortaya çıkması üzerine istifa etmek zorunda kaldı.

Bir dışişleri yetkilisi tarafından söz konusu sitenin kapatılması için özel sektöre ait bir internet servis şirketine baskı yapıldığı haberleri üzerine Persson bunu eleştirmiş ancak Freivalds durumdan haberdar olmadığını söylemişti. Ne var ki bu hafta medyada yer alan bazı belgeler, bakanın bu bilgiye sahip olduğunu ortaya koymuştu. Bu tür baskılar, İsveç'te anayasal bir hak olan ifade özgürlüğünün ihlali olarak kabul ediliyor.

Karikatür olayları nedeniyle daha öncede bazı bakanlar koltuklarından olmuştular.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48