banner15

Karikatür Krizi Büyüyor: 6 Ölü

Karikatür krizi silahlı mücadeleye dönüşüyor. Gösterilerde silahlar kullanılmaya başlandı. Çatışmalarda 6 kişi öldü. Iraklı 2 bin kadar Şii, karikatüristlerin öldürülmesi için fetva çıkarılmasını istedi. Irak'ta Danimarka askerlerine ateş açıldı.

Karikatür Krizi Büyüyor: 6 Ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa'daki gazetelerde Hz. Muhammed (as)'a hakaret içiren karikatürlere yönelik tepkiler, silahlı çatışmalar dönüşüyor. Bir haftadır süren çatışmalarda ilk kez kan döküldü. Afganistan'ın başkenti Kabil'deki devlet başkanlığı sarayının önünde toplanan yaklaşık 200 kişiyi dağıtmaya çalışan polis,tüfek dipçiği ve cop kullandı. Olaylar sırasında 4 kişinin öldüğü, 3 kişinin yaralandığı, 7 kişinin de tutuklandığı kaydedildi. Kabil'de ayrıca protestocuların ABD üssüne ve sokağa bırakılmış NATO öncülüğündeki barış gücü askerlerine ait 3 araca taş attıkları belirtildi. Mihtarlam kentindeki gösteride yaralanan 4 kişiden ikisinin polis olduğu belirtildi. İçişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Rasa, gösteri sırasında kalabalıktan bir kişinin ateş açması üzerine polisin de ateş açtığını,diğer göstericilerin taş ve bıçak fırlattığını kaydetti. Bu arada, Beyrut'ta da dün meydana gelen gösterilerde bir kişinin öldüğü kaydedildi. Öte yandan, Somali'nin kuzeyindeki yarı özerk Putland eyaletinin başkenti Bassaso kentinde düzenlenen gösteride de 1 kişi polisin açtığı ateş sonucu öldü. Bu arada, Slovakya'daki Katolik kilisesi karikatürlerin yayımlanmasını kınadı ve şiddet olaylarına son verilmesi çağrısında bulundu.

Danimarka askerlerine ateş açıldı
 
Irak'ın güneyinde Danimarka askerlerine ateş açıldı. Saldırıda askerler zarar görmedi. Savunma Bakanı Soeren Gade, Basra'nın kuzeyinde Danimarkalı askerlere bir arabanın çarptığı çocuklara yardım ederken ateş açıldığını belirtti. Gade, Danimarka televizyonuna, "Bölgedeki kişiler Danimarkalı askerlerin kazaya neden olduğunu düşünmüş olabilir. Buna kızgınlık doğurmuş olabilir." dedi. Gade, karikatür krizi nedeniyle Danimarkalı askerlerin devriye sayısını azalttığını ve daha güvenli arabalarda seyahat ettiğini kaydetti.

Tahran'da Avusturya elçiliğine taşlı saldırı

İran'ın başkenti Tahran'da Hz. Peygamber'i tasvir eden karikatürlerin yayınlanmasını protesto eden yaklaşık 200 gösterici, Avusturya Büyükelçiliği'ne yangın bombası ve taşlarla saldırdı. Göstericilerin içeri girmesini engellemek için polis tarafından çevrelenen binanın bütün camları kırılılırken, bina alev almadı. Gösteri, İran Devrim Muhafızları'yla ilişkilendirilen Basij milisleri tarafından organize edilmişti. Avusturya'nın, İran'ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne sevk edilmesi kararında etkin bir rol oynayan Avrupa Birliği'nin dönem başkanı olmasının da saldırıların düzenlenmesinde etkili olduğu ifade ediliyor.

Karikatüre ölüm fetvası talebi

Iraklı 2 bin kadar Şii, Danimarka gazetesinde yayımlanan ve İslam dünyasının tepkisini çeken karikatürleri çizenlerin öldürülmesinin caiz kılınması için fetva çıkarılmasını istedi. Irak'ın başkenti Bağdat'ın 175 kilometre güneyindeki Kut kentinin merkezinde toplanan Şiiler, ''Büyük Mercii'den, karikatüristlerin öldürülmesine izin veren açık bir fetva yayımlamasını istiyoruz'' yazılı pankart açtı. Danimarka bayraklarını yakan ve ''İsrail'e hayır, hayır'', ''Amerika'ya hayır, hayır'' sloganları atan göstericiler, karikatürleri yayımlayan Danimarka gazetesine yönelik olarak da ''Bunları yayımlamak terörizme davetiyedir'' yazılı pankartlar taşıdı.

Azeri hackerler Danimarka'ya savaş açtı

Müslümanların Peygamberi Hz. Muhammed'in (s.a.v) hakaret içerikli karikatürlerlerini yayınlayan Danimarka'ya sanal alemde bir tepki de Azeri hacerlerden geldi. Azeri hacerler, Danimarka 'dk' ilet biten bir çok siteyi  hackledi. Hack'lenen sitelerin giriş sayfasına "Azeri hackers alert" yazısını yazan Azeri hackkerler sitelere Azerbaycan bayrağı yerleştirmeyi de ihmal etmedi.
İşte Azeri hackkerlerin çökerttiği Danimarka siteleri:

http://www.lamri.dk/
http://www.inchrist.dk/
http://www.clan-tuff.dk/
http://r-w.dk/
http://www.corecomputer.dk/
http://www.roklub-forum.dk/
http://vaaren.dk/
   
Endonezya'da polis müdahalesi
   
Endonezya'nın Surabaya kentinde polis, karikatürleri protesto eden göstericileri dağıtmak için havaya ateş açtı. Endonezya polisi, Surabaya'daki Amerikan ve Danimarka konsolosluğunun bulunduğu binada küçük çaplı hasara yol açan ve sayıları 200 kadar olan göstericileri dağıtmak için silah kullandı. Endonezya'nın başkenti Cakarta ve Bandung kentindeki gösterilerde
ise olay çıkmadı.

Hindistan'da öğrenciler yürüdü

Hindistan'dan da tepki gelmeye başladı. Ülkedeki Müslüman Hintliler bir araya gelerek AB ülkelerini protesto  ediyor. En son başkenti Yeni Delhi'de toplanan üniversite öğrencileri geniş çapta bir yürüyüş  gerçekleştirdi. Çoğunluklu olarak Camia Milliye İslamiye Üniversitesi'nden gelen öğrenci grupları  şehrin merkezinde buluştu. Oluşan yüzlerce kişilik topluluk karikatür yayımlayan ülkeler  aleyhine slogan atıp, pankart taşıdı. Hindistan polisi protestoları uzaktan izledi, müdahale de  bulunmadı. Avrupa basınında çıkan karikatürlerin İslam ahlakına ve dünya barışına aykırı  olduğunu dile getiren öğrenci topluluğu, taşkınlık çıkartmadan protestolarını sürdürdü. Öğrencilerin taşıdığı pankartlarda Avrupa Birliği ve özellikle Danimarka, Fransa, Norveç ve İtalya aleyhinde yazılar olduğu görüldü. Müslümanların dini duygularının bu tür yayınlarla incindiği belirten pankartlarda, insan haklarını savunan AB'nin dini hisleri de koruması gerektiği vurgulandı.

Filistin'de AB binası taşlandı

Filistin'de, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin yayımlanmasını protesto eden yüzlerce kişi, Avrupa Birliği'ne ait binayı taşladı. Hamas ve El Fetih bayrağı taşıyan yüzlerce kişi, Avrupa Komisyonubinası önünde yaptıkları gösteride, karikatürleri protesto ederken, bir kişinin binadaki AB bayrağını indirmesi sırasında polis havaya ateş açtı. Bazı göstericiler de binayı koruma altına alan polislere ve binaya taş attı. Göstericiler, ''Danimarka'ya ölüm'' ve ''Norveç'e ölüm'' diye slogan atarken, protesto sırasında bina içinde hiçbir Avrupalı görevlinin bulunmadığı belirtildi.

Cibuti Danimarka ürünlerini yasakladı
 
Cibuti, karikatür krizi yüzünden Danimarka ürünlerinin ithalini ve ülkede satılmasını yasakladı. Cibuti Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Danimarka ürünlerine yasaklama kararının, bir grup öğrencinin hafta sonunda, karikatürlerin yayımlanmasını protesto etmelerinin ardından alındığı belirtildi. Polis kaynakları ise hafta sonundaki gösterilerde 3 kişinin yaralandığını, hastane kaynakları da polisin göz yaşartıcı gaz kullanması yüzünden 3 kişiden birinin durumunun ağır olduğunu açıkladı. Kızıl Deniz'in girişindeki 705 bin nüfuslu Cibuti'de nüfusun yüzde 96'sını Müslümanlar oluşturuyor.

14 Müslüman ülkeye dikkat
      
Danimarka Dışişleri Bakanlığı, İslam dünyasında fırtına estiren karikatür krizinin tırmanması ve Suriye ile  
Lübnan'daki büyükelçiliklere saldırı düzenlenmesinin ardından, vatandaşlarına 14 Müslüman ülkeye gitmemeleri tavsiyesinde bulundu. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, ''Gidişatın, krizin başka ülkelere de yayılabileceğini gösterdiği'' belirtilerek, Fas, Tunus, Cezayir, Libya, Mısır, Sudan, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Bahreyn, Ürdün, İran, Pakistan ve Afganistan'a gidilmemesi tavsiyesinde bulunuldu.   

Beyrut'taki olaylar bakan götürdü

Bu arada, dün Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta çıkan olaylarda bir kişinin öldüğü, 50 kadar kişinin yaralandığı açılandı.
Polis, karikatürleri protesto etmek amacıyla Danimarka konsolosluğunu bulunduğu binayı ateşe verenlerden birinin binanın merdivenlerinde dumandan zehirlenerek öldüğünü belirtti. Aynı kaynaklar, 19'u güvenlik görevlisi olmak üzere 47 kişinin hastaneye kaldırıldığını, 76'sı Suriyeli, 35'i Filistinli olmak üzere toplam 174 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Karikatürlerin Avrupa gazetelerinde yayımlanmasından sonra düzenlenen protesto gösterisi kontrolden çıkmış, Beyrut'taki Danimarka konsolosluğu ateşe verilmişti. Olayların ardından Lübnan İçişleri Bakanı, dün istifasını sunmuştu.

ABD'den "Ciddi Diyalog" çağrısı

ABD, karikatür kriziyle ilgili gelişmeler üzerine, ''Avrupa Birliği ve İslam dünyası arasında daha ciddi bir diyaloga girilmesi'' çağrısı yaptı. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa ve Avrasya ilişkilerinden sorumlu yetkilisi Kurt Volker, hem Avrupa, hem de Ortadoğu ülkelerinin, dini konularla ilgili sorunlarda ''daha duyarlı davranmaları gerektiğini'' belirtti. Brüksel'de bulunan Volker, buradaki açıklamasında, ''umut ederim ki, Avrupa'daki ve Ortadoğu'daki partnerlerimiz arasında, tüm bu konularda; hoşgörü, ifade özgürlüğü ve sorumlu gazetecilik konularındadaha ciddi bir diyalog olur'' dedi.

Türkiye karikatür krizi için devrede

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, karikatür geriliminin aşılması için Türkiye’nin Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve İslam Konferansı Örgütü nezdinde çalışmalar yaptığını söyledi. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Hazreti Muhammed’in karikatürünün yayımlanması ve sonrasında doğan tepkilere yönelik yaptığı açıklamada, Türkiye’nin gerilimin aşılması yönünde çabaları olduğunu belirtti. Dışişleri Bakanı Gül, anti islamın bazı ülkelerde anti semitizmin yerini almaya başladığını da vurguladı. Gül, Hazreti Muhammed’in karikatürleri ile ilgili olarak “Basın hürriyeti geçerlidir. Ama bu limitsiz, herkesin herşeyi yazması, hakaret etmesi anlamına gelmez” dedi. Başbakan Erdoğan’ın İspanya Başbakanı Zapatero ile ortak bir açıklama yaptığını hatırlatan Gül, Türkiye’nin ev sahipliğinde uluslararası bir toplantının yapılıp yapılamayacağı sorusuna ise “Bu tip toplantılardan prestij çıkarmaya çalışmamalı, neresi uygun olursa orada bir toplantı yapılabilir” yanıtını verdi.


   

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48