banner15

Karikatür Krizi Katar’da Masaya Yatırıldı

İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin neden olduğu krizi çözmek amacıyla BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın çağrısı üzerine Katar'ın başkenti Doha'da bu akşam sekizli toplantı yapılacak.

Karikatür Krizi Katar’da Masaya Yatırıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Toplantıya Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün yanı sıra ayrıca, AB Dönem Başkanı Avusturya'nın Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik, AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu, ev sahibi ülke Katar'ın Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad Bin Casim bin Cabir el Tani, İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Moratinos ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa katılacak.

Diplomatik kaynaklar, yarın Doha'da başlayacak olan ve Devlet Bakanı Mehmet Aydın'ın eş başkanlığını yapacağı ikinci 'Medeniyetler İttifakı Zirvesi'nden önce bir araya gelen yetkililerin, karikatür krizinin çözümü için yapılan çalışmalara katkı sağlayacağını belirtti. Aynı kaynaklar, krizin büyüyerek Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasında daha büyük sorunlara yol açmadan çözülmesi için yoğun diplomatik çaba harcandığını kaydetti. Türkiye ile İspanya'nın ortak girişimi olan 'Medeniyetler İttifakı' projesi çerçevesinde ilk toplantı geçtiğimiz yıl İspanya'nın Mayorka kentinde yapılmıştı.

Karikatür krizinin gelişimi
 
30 Eylül 2005:
Danimarka'nın muhafazakâr gazetesi Jyllands-Posten 'ifade özgürlüğü' çerçevesinde 12 serilik Hz. Muhammed karikatürleri yayımladı.

10 Ocak 2006:
Norveç gazetesi Magazinet de aynı karikatürleri yayımladı. Bu gelişmeler üzerine birçok Müslüman ülke, örgüt ve kurum Danimarka ve Norveç ürünlerini boykot çağrısında bulundu.

31 Ocak 2006:
Jyllands-Posten gazetesi özür diledi. Norveç gazetesi Magazinet de 'üzüntülerini bildirdi'. Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen ise karikatürlerin yayımlanmasını şahsen kınadığını söyledi, ancak gazete adına özür dilemeyi reddetti. Fransa, Almanya, İspanya, İsviçre, Ürdün ve Macaristan'daki bazı gazeteler, Jyllands-Posten gazetesindeki karikatürleri yayımladı.
 
10 Şubat 2006:
31 Ocakta karikatürler nedeniyle üzüntülerini iletmekle yetinen Norveç gazetesi, baskı ve tepkilerin ardından özür diledi.
 
14 Şubat 2006:
Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen de, Finlandiya'daki aşırı sağcı bir internet sitesinin İslam dünyasını rahatsız eden karikatürleri yayımlaması nedeniyle özür diledi.
 
16 Şubat 2006:
İslam dünyasını rahatsız eden karikatürleri basan Danimarka gazetesi Jyllands Posten'in kültür editörü Flemming Rose, amacının Müslümanları test etmek olmadığını söyledi.

17 Şubat 2006:
Danimarkalılar, internet aracığıyla Hazreti Muhammed karikatürleri nedeniyle İslam dünyasından özür diledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48