banner39

Karikatüristler korku içinde

Danimarka polisi, Peygamberimize hakaret içeren karikatürleri çizen karikatüriste 'suikast hazırlığı içinde oldukları iddia edilen' bir kaç kişi tutukladı.

Arşiv 12.02.2008, 13:57 12.02.2008, 13:57
Karikatüristler korku içinde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Danimarka polisi, Peygamberimize hakaret eden karikatürleri çizen karikatüristlerden birine suikast hazırlığı içinde oldukları "düşünülen" bir kaç kişinin tutuklandığını açıkladı.

Danimarka polis istihbarat ajansından yapılan açıklamaya göre, tutuklamalar, Danimarka'nın batısındaki Aarhus'ta, sabah gün doğmadan evlere yapılan baskınlarla gerçekleşti. Kaç kişinin tutuklandığı veya hangi karikatüristin hedef alındığı belirtilmedi.

Peygamberimize hakaret eden karikatürleri 30 Eylül 2005'te ilk yayımlayan Danimarka gazetesi, şüphelilerin kendi karikatüristleri Kurt Westergaard'ı hedef aldıklarını iddia etti.

Gazetenin yazı işleri müdürü Carsten Juste, "Kurt Westergaard'a yönelik çok kesin cinayet planları vardı." dedi.

Karikatürler Danimarka'dan sonra Avrupa'da çeşitli Batılı yayın kuruluşları tarafından da yayımlanınca, İslam dünyasından büyük tepkilere yol açmıştı.

Danimarka gazetesine göre, 73 yaşındaki Westergaard ve 66 yaşındaki eşi Gitte öldürülme korkusu ile polis korumasında yaşıyor. Tutuklanananlar arasında Danimarkalılar ile birlikte yabancılar da bulunuyor.

Gazetenin Internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, Westergaard, "Polis istihbarat servisi, beni öldürmek üzere bazı kişilerin somut planları olduğunu söylediğinde şüphesiz hayatımdan endişe ettim. Ancak sonra korkum öfkeye ve içerlemeye döndü." dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?