banner39

Karneler yarın alınıyor, ebeveynler dikkat!

15 Milyon öğrenci yarın karne sevinci yaşayacak ancak uzmanlar karnesi zayıf olan çocukların ailelerini uyarıyor.

Arşiv 17.06.2010, 07:52 17.06.2010, 11:40
Karneler yarın alınıyor, ebeveynler dikkat!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Yarın 15 milyon öğrenci karne sevinci yaşayacak. Ancak uzmanlar karne sevinci yaşayamama ihtimali olan öğrencilerin ailelerini uyarıyor. Çocukların büyük bir heyecanla bekledikleri karne, küçük dünyalarında oldukça önemli bir yer teşkil eder. Çocuk için karne çok defa derslerinde aldığı notlar değil, sanki kişiliğinin de bir puanlamasıdır.

Çocuklar aldıkları karneleri kendi kişilikleri ve duygu dünyası ile bütünleştirebilme yanılgısını taşımaktadırlar, o halde burada görev anne -babalara düşmektedir. Bu nedenle, çocukların aldıkları karneleri anne-babalar çok abartmamalı, karnenin önemini vurgulamamalı, çocuğa karnedeki zayıflar nedeni ile bir baskı kurulmamalı, çocuk karne nedeni ile asla sorgulanmamalıdır. 

Çocuğun dünyasında karnenin değeri düşürülüyor olsa da, anne-baba kendi dünyasında karneye çok önem vermeli, eşler bir kenara çekilip karnedeki notları tek tek gözden geçirip üzerinde hassasiyetle durmalıdır. Çocuğun karnesindeki notlara ait sorumluluk, sadece çocuğa yüklenmemeli, böylece notlardaki anne-baba sorumluluğu da kenarda bir yerde eşler tarafından kendi muhasebelerini yapmaları için fırsat olarak görülmelidir.

O ANDA ÇOCUĞA HİÇBİR ŞEY DEMEMELİ 

Anne-babalar çocuklarının zayıfları olan bir karne getirmeleri halinde, hiçbir anlam taşımayan ve çoğu defa çocuğun kişiliğine zarar veren gereksiz konuşmalar yapmakta. Halbuki, karne anında yapılan akıl verici hiçbir konuşmanın değeri yoktur. Çocuğu yorucu konuşmaların muhatabı yapmak, ruh sağlığı açısından zararlıdır. Böylesi bir ortamda çocuk, bir süre sonra artık hiçbir sözün tesir etmediği bir duruma gelebilir. Buradaki en doğru tavır, çocuğa sahip çıkmak ve onu çok abartıya kaçmamak şartı ile yüreklendirmek ve kendini yıpratışına engel olmaktır.

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?