Karşılaştırmalı Eğitim Konseyi Kongresi Haziran'da

Dünyanın en önemli eğitim kongrelerinden biri 14 Haziran'da başlıyor.

Karşılaştırmalı Eğitim Konseyi Kongresi Haziran'da

 

Dünya Bülteni/ Zehra Gülle

Dünyada ve Türkiye’de eğitim alanında söz sahibi 1500’ü aşkın akademisyen, eğitimci ve araştırmacı Dünya Karşılaştırmalı Eğitim Konseyi Kongresi için 14-18 Haziran 2010 tarihinde İstanbul’a geliyor.

Dünyanın en önemli eğitim kongrelerinden biri olan Dünya Karşılaştırmalı Eğitim Konseyi Kongresi’nde dünyanın önde gelen eğitim düşünürleri ve akademisyenler Boğaziçi Üniversitesi’nde buluşuyor.

Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü ile Tüm Karşılaştırmalı Eğitim Derneği (TÜKED) tarafından organize edilen kongrenin teması “Sınırlar, Sınırların Yeniden Tanımlanması: Eğitimde ve Toplumda Yeni Olanaklar” olarak belirlenmiş. Eğitim Kongresinin konuk konuşmacıları arasında Prof. Dr. Michael Apple ile Bristol Üniversitesi Eğitim ve Küreselleşme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Susan Robertson yer alıyor.

Eğitimin ve eğitim-toplum ilişkisinin çok boyutlu ele alınacağı, dünyadaki ve ülkemizdeki uygulama ve eğilimlerin tartışılacağı kongrede hafta boyunca eğitim alanındaki akademisyenler dünyadaki eğitimin sorunlarının farklı bakış açılarıyla tartışırken, her gün okullarda öğrencilerle bu sorunları yaşayan öğretmenlerin sınıflarından eğitim dünyasını nasıl gördükleri çektikleri fotoğraflarla sergilenecek. Kongre çerçevesinde düzenlenen “Öğretmen Gözüyle” Fotoğraf Seçkisi için yapılan çağrıda kongre düzenleyicileri “Sizin yerinize yazanlara, sizin yerinize deklanşöre basanlara, bu sefer siz eğitimcilerin hayatı, dünyayı, eğitimi ve öğretmeyi nasıl gördüğünü gösterelim diyerek öğretmenlerin fotoğraflarını bekliyor. 

Öğretmenlerin başvurularını http://www.ogretmengozuyle.com adresine bekleyen kongre düzenleyicileri dünyaya Türkiye’nin eğitim fotoğrafını da sunmayı istediklerini belirtiyorlar. Gönderilen fotoğraflar arasında seçme yapmakta zorlandıklarını belirten kongre yetkilileri, seçkiye gelen başvuruları web sitesinde sergilemeye başlamış durumda.

Kongre organizasyon komitesi başkanı ve Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fatma Gök, Türkiyeli eğitimciler ve akademisyenlerle eğitim bilimlerinin dünyaca tanınmış akademisyen ve araştırmacılarını buluşturacak olan organizasyonun, farklı perspektiflerden bakmayı, farklı ülkelerin eğitim pratiklerini tartışmayı sağlayacağını belirtiyor.

Türkiye’deki eğitim bilimciler için dünya eğitimcileri ve akademisyenleri ile tartışma platformu oluşturacak kongrenin başlıca konuları şöyle olacak:

• Eğitimde Yönetişim, Sınırların berisinde ve Ötesinde Politika
• Karşılaştırmalı Eğitim: Teori ve Metodu Yeniden Düşünmek
• Toplum Bünyesinde ve Toplumlar arası Eğitim, Çatışma ve Dönüşüm
• Eğitimde Kalite Kavramının Demistifikasyonu
• Müfredatı Yeniden Tahayyül etmek
• Öğretmen Eğitimi ve Gelişiminde Eleştirel Yaklaşımlar
• Eğitimde Kimlik, Mekan ve Farklılıklar
• Eğitim, Toplumsal ve İnsani Gelişme ve Kapasiteler
• Öğrenmede Yeni Teknolojiler ve Erişilebilirlik
• Eğitim ve Çocuk Haklarını Yeniden Düşünmek
• Eğitim, Tahakküm Politikaları, Bastırılan ve Yok Olan Diller
• Eğitimde Özelleşme ve Piyasalaşma
• Eğitim, Göç, Vatandaşlık ve Devlet

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2010, 16:32
banner53
YORUM EKLE

banner39