banner39

Karşılıksız çek ve senette yüzde 25 artış

ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca, "son yılların en büyük karşılıksız çek ve senet sayısı geçen seneye oranla yüzde 25 -30 civarında bir artış söz konusudur" dedi.

Arşiv 27.08.2007, 18:01 27.08.2007, 18:02
Karşılıksız çek ve senette yüzde 25 artış


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ASKON (Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği) Genel Başkanı Mustafa Koca, 60. Hükümetin yeni kabineyi ilan etmesini ve ekonominin acil çözüm bekleyen meselelerine el atması gerektiğini söyledi. Koca, “Sabrın son noktaları yoklanmaktadır. Açık olarak söylemek gerekirse son yılların en büyük karşılıksız çek ve ödenmeyen senet sayısına ulaşmış durumdayız. Geçen seneye oranla yüzde 25–30 civarında bir artış söz konusudur” dedi.

Seçimlerin ardından 1 ayın geçtiğine dikkat çeken ASKON Başkanı Koca “Seçim yapılalı tam bir ay olmuş ve biz hala hükümeti kuramamışız. Öyle gözüküyor ki, yeni hükümet en az 15 gün daha da devreye giremeyecektir. Oysa acilen üzerine gidilmesi gereken ciddi meselelerimiz var. Dünya hızla dönmeye devam ediyor. Ciddi bir küresel krizin eşiğinde patinaj yapmaya devam ediyoruz. Henüz badire atlatılabilmiş değil. Herkes de biliyor ki böyle bir durumda en fazla etkilenecek ülke biziz’’ diyerek konunun önemine dikkat çekti.

ASKON Başkanı Mustafa Koca, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından hızlı bir şekilde ekonomi gündemine dönülmesi gerektiğini belirterek ‘‘ Her ne kadar ülkede bir hükümet var ise de, netice itibariyle yenilenmesi gereken bir hükümettir. En azından bir kısmının yenileneceği deklare edilmiş bir kabine söz konusudur. KOBİ olarak varlığını sürdüren ve ülke ekonomisinin belkemiği konumunda bulunan işletmelerimiz acil çözümler bekliyor. Sabrın son noktaları yoklanmaktadır. Açık olarak söylemek gerekirse son yılların en büyük karşılıksız çek ve ödenmeyen senet sayısına ulaşmış durumdayız. Geçen seneye oranla %25-30 civarında bir artış söz konusudur. Ekonomik verilere baktığımızda 2007 yılı Haziran sonu itibariyle protestolu senet sayısı ile karşılıksız çeklerin hızlanarak arttığını, yılın ilk yarısında 2001’den bu yana tüm yılların ortalamasından yukarı çıktığını görüyoruz.

Koca, ‘‘Hükümet acil olarak kurulmalı ve reel sektörün sesi yeteri kadar çıkamayan özellikle KOBİ kesiminin problemlerine kulak vermelidir,’’ dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?