banner39

Kartal'a 5 Milyar dolarlık dönüşüm projesi

Kartal, 5 milyar dolarlık kentsel dönüşüm projesi ile yapılacak yeni iş merkezleriyle Anadolu yakasının yeni merkezi olacak.

Arşiv 21.02.2008, 17:42 21.02.2008, 17:42
Kartal'a 5 Milyar dolarlık dönüşüm projesi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünyaca ünlü Irak asıllı İngiliz Mimar Zaha Hadid'in projesini yaptığı Kartal Alt Merkez ve Kartal-Pendik Kıyı Kesimi Kentsel Dönüşüm Projesi ile Kartal 5 Milyar dolar yatırımla yenilenecek.

Kartal 550 hektarlık (550 milyon metrekarelik) alanda yapılacak yeni iş merkezleriyle Anadolu yakasının yeni merkezi olacak. Projenin yapılacağı alanın yarısı kamuya diğer yarısı ise şahıslara ait. Kartal'daki dönüşüm projesinde 5 Milyar dolarlık bir yatırım yapılacağını kaydeden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş "2006 yılının Mart ayında yapılan yarışma sonucunda Kartal Kentsel Dönüşüm projesi için Zaha Hadid'in çalışmasının uygun görülmüştü. Proje ile mekânsal bütünlük açısından peyzaj, estetik, kültür değerlerinin öne çıktığı, kaliteli ve sağlıklı bir merkezi iş alanı oluşturulacak. Kentsel Dönüşüm Projesi ile Kartal'ın İstanbul'un en önemli merkezi iş alanları bölgesi ve kültür-sanat merkezi olacak" diye konuştu.

Projesi dünyaca ünlü Irak asıllı İngiliz mimar Zaha Hadid tarafından hazırlanan Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi'nin tanıtımı yapıldı. Tepebaşı'ndaki İstanbul Metropolitan Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi'nde (İMP) düzenlenen törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Mimar Zaha Hadid, Kartal Belediye Başkanı Arif Dağlar ve birçok davetli katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapına Topbaş proje ile Kartal'ın İstanbul'un yeni merkezi olacağını söyledi.

Kartal Kentsel Dönüşüm Projesinin amacının Taksim, Levent, Maslak gibi Merkezi İş Alanları'na alternatif oluşturacak bir Kartal'ın yeniden oluşturulması olduğunu kaydeden Topbaş "İstanbul'un Avrupa ve Asya yakaları arasında ticaret, sanayi, kültür, yönetim, konut ve yenileme alanlarında büyük farklılıklar ve dengesizlikler var. Özellikle merkezi iş alanları İstanbul'un Batı yakasında yoğunlaşmış durumda. Bu dengesiz durum, tarihi çevre ve İstanbul Boğazı kıyılarını baskı altında tutuyor; kent siluetinin bozulmasına neden oluyor ve ulaşımda büyük sıkıntılara yol açıyor. Yaşayan konumuyla hizmet sektörü bağlamında Anadolu yakası 'yatakhane' konumunda. Bu nedenlerle İstanbul Çevre Düzeni Planı'nda çok merkezli bir metropol yapısına geçilerek, Doğu-Batı arasında dengeli bir gelişmenin sağlanması ve mevcut baskı altındaki alanların sağlıklaştırılması öngörülmektedir. Bu doğrultuda Kartal projesi, Doğu Yakası'nda merkezi nitelikli bir iş alanının yaratılması için stratejik açıdan önemli bir fırsat" şeklinde konuştu.

DENİZYOLU-METRO VE MARMARAY BAĞLANTISI

Kartal Alt Merkez ve Kartal-Pendik Kıyı Kesimi Kentsel Dönüşüm Projesi ile İstanbul'un iki yakası arasındaki bu dengesizliği gidermek amacıyla alternatif bir merkez oluşturulacağını kaydeden Topbaş şunları söyledi:

"Bu iş merkezi, 2 Milyon nüfusa hitap edebilen ve 120 bin hizmet işgücü kapasitesi oluşturacak. Böylelikle, etkin denizyolu, metro ve Marmaray bağlantıları ile İstanbul önemli bir iş merkezine kavuşacak. Hazırlanan bu proje sayesinde Kartal ticaret, turizm, konut, kültür, yönetim ve rekreasyon fonksiyonlarının yer alacağı önemli birer merkez haline dönüştürülecek. Bir yat limanı yapılacak. Pendik ve Kartal sahil, Kartal merkez ve E-5'ten sahile inen taşocağını da içine alan 555 hektarlık bir alanı kapsayan coğrafyada gerçekleşecek proje tamamlandığında İstanbul'un gelecek vizyonunda çok büyük bir mesafe alınmış olunacak."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?