banner39

Karzai bile NATO'ya isyan etti: Yeter artık!

Son işgal saldırısında ölenlerin fotoğraflarıyla basın toplantısı düzenleyen Afgan lider, "çok fazla sivil öldürüyorsunuz" dedi

Arşiv 20.02.2010, 16:59 20.02.2010, 16:59
Karzai bile NATO'ya isyan etti: Yeter artık!

 

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

NATO güçlerinin yol açtığı sivil kayıplara Afganistan devlet başkanı Hamid Karzai tepki gösterdi. Operasyondan kurtulan 8 yaşındaki çocuğun fotoğrafını gösteren Karzai, "Ailesinin 12 ferdini kaybetti. Tüm Afganistan için bir trajedi" dedi.

Karzai, parlamentoda yaptığı konuşmada, NATO'nun operasyonları sırasında hala masum insanların öldüğünü belirterek, ülkenin güneyinde Marcah'daki operasyondan kurtulan 8 yaşındaki bir kız çocuğunun fotoğrafını gösterdi ve kızın 12 yakının öldüğü olayı "tüm Afganistan için trajedi" olarak niteledi.

Hamid Karzai, konuşmayı dinleyen Afganistan'daki uluslararası gücün Amerikalı komutanı General Stanley McChrystal'e 'kendilerine verdiği destekten ötürü' teşekkür etmeyi ihmal etmediği konuşmasında, NATO'nun daha dikkatli olmasını istedi.

"Hava saldırılarında sivil kayıpların azaltılması yönünde gelişme kaydedildiğini" söyleyen Karzai, "Hiçbir sivil kaybının olmadığı bir noktaya ulaşmalıyız. Bu hedefe ulaşıncaya kadar çabamız ve eleştirimiz sürecek" dedi.

Afganistan Devlet Başkanı, ayrıca Taliban üyelerine silah bırakma çağrısını da yineledi, "Savaş son verin. Evinize geri dönün ve yeniden yapılanmaya yardım edin" dedi. 

Yorumlar (3)
memocan 13 yıl önce
allah seninde o cocuk katillerininde belasini versin.hahvanlarin bile diyer hayvanlara yapamadigini sen ve o caniler senin halkina yapiyor.sizin insanliginiz bile supheli
hasan gül 13 yıl önce
Evet Türkiyedeki islamcılar Karzai kadar bile izzetli değiller. iki yüzlü zelil bir konumdalar.
adnan ışık 13 yıl önce
Katliam Afganistanda değil de Filistin de olsa taksim dolardı. Ama katledilen afganlıların kanı Filistinlilerin kanından daha ucuz bizim radikal abilere göre. Bu ikiyüzlülük ümmete ihanettir. Bizim radikal abilerin bugün Almanya'da protesto düzenleyen papaz kadar bile erkekliği yok. Ümmet bunu not ediyor.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?