banner39

Karzai İngiliz ailelerden 'kayıpları' için özür diledi

İngiliz başbakan Brown ile bir araya gelen Afgan lider, halkının kayıplarından bahsetmek yerine İngiliz ailelerden özür diledi!

Arşiv 14.12.2009, 11:41 14.12.2009, 13:34
Karzai İngiliz ailelerden 'kayıpları' için özür diledi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Afganistan'a yaptığı önceden açıklanmayan ziyaretinde, Devlet Başkanı Karzai ile Kandahar'daki bir askeri üste bir araya geldi.

Görüşmede Karzai, Afganistan'da "kızlarını ve oğullarını kaybeden" İngiliz ailelerden özür diledi.

"Müttefik güçlerin askerleri Afganistan'da yaralandığında ya da hayatlarını kaybettiklerinde çok ama çok üzülüyorum" şeklinde konuşan Afgan lider, "Haklarında çok şey bildiğim İngiliz ailelere çağrıda bulunuyorum. Kızlarınızı ve oğullarınızı kaybettiğiniz için çok üzgünüz....Ancak yapmamız gereken bir iş var" dedi.

MAYINLARIN TEMİZLENMESİ İÇİN 150 MİLYON STERLİN

İngiliz başbakanı Brown ise, Karzai ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, "İttifak kuvvetleriyle Afgan hükümetinin çabalarını birleştirmesi, ayaklanmaya son verebilmek ve El Kaide'nin mevzi kazanmasını önlemek bakımından çok önemli" dedi.

İngiliz askerlerinin yol kenarlarına yerleştirilen mayınların bulunması ve etkisiz hale getirmesi için hükümetin 150 milyon sterlin yeni kaynak ayırdığı da açıklandı.

Bu yıl içinde Afganistan'da 100 İngiliz askerinin öldürüldüğü açıklanırken, ölümlerin en büyük nedeni olarak mayınlar gösteriliyor.

Brown, gelecek birkaç ayın bu bakımdan çok kritik olduğunu söyledi.

Bu ülkedeki İngiliz birlikleriyle de bir araya gelen Brown, dün geceyi Kandahar'daki İngiliz hava üssünde geçirdi ve "Buraya gelerek, askerlerimize yaptıklarından dolayı teşekkür etmek istedim" dedi.

Brown ayrıca, askeri yetkililer tarafından, İngiliz birliklerinin durumu ve teçhizat konusunda bilgilendirildi.

"ACTİON MAN BROWN"

Öte yandan, Afganistan'a iki günlük bir ziyaret gerçekleştiren İngiltere Başbakanı Brown'un Kabil fotoğrafları İngiliz basınının alay konusu oldu. Başbakan'ın kasklı ve çelik yelekli fotoğraflarını 'Action Man Brown' başlığıyla veren İngiltere'deki muhafazakâr basının ana gündem maddesi haline geldi.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?