banner15

Karzai'den Taliban'la seçim anlaşması iddiası

Karzai hükümeti, seçimlerin yapılabilmesi için Taliban liderleriyle anlaşmalar imzalandığını iddia etti.

Karzai'den Taliban'la seçim anlaşması iddiası


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan yönetimi, önümüzdeki hafta yapılacak seçimlerin engellenmemesi için Taliban liderleriyle bir dizi anlaşma imzalandığını duyurdu.

Hükümet adına açıklamalar yapan, Afgan devlet başkanının kardeşi ve seçim kampanyasının yöneticisi Ahmed Veli Karzai, "Bazı Taliban liderlerinin seçim günü geri çekilmeyi ve Afgan askerleri ve halkının oyunu kullanmasına izin vermeyi" kabul ettiğini iddia etti.

İngiliz Guardian gazetesinde yayınlanan habere göre, ülkedeki NATO sözcüsü de Afgan hükümeti ile Taliban liderleri arasında yapıldığı duyurulan anlaşmaları doğruladı.

Güneydeki görüşmelerin aynı zamanda Kandahar eyalet yönetimi başkanı olan Veli Karzai tarafından yürütüldüğü açıklandı.

Veli Karzai, aralarında şiddetli çatışmaların yaşandığı Helmand ve Kandahar da olan bazı bölgelerde yapılan özel anlaşmaların önümüzdeki hafta duyurulacağını da kaydetti.

"Taliban bölge liderlerinin seçimlerin engellenmesini isteyen Molla Ömer'in emirlerini dinleme noktasında bölündüğünü" savunan Veli Karzai, "Cevaplar hangi grupla ve kiminle konuştuğunuza göre değişiyor. Bazı Taliban liderleri (anlaşma isteğine) yüz çeviriken, bazıları (seçimin engellenmesinin) işgalcilere yarayacağına inanıyor" dedi.

Taliban liderlerine "siz ne yaparsanız yapın bu seçimler olacak" dediğini anlatan Veli Karzai, bir çok liderin seçimlere katılımın az olması durumunda Peştunlar'ın yönetimdeki etkisinin azalmasından korktuğunu da söyledi.

Öte yandan Taliban seçimlerin engellenmesi için herşeyin yapılacağı tehdidinde bulunmayı sürdürüyor. Ülkedeki binlerce oy sandığının kapalı kalmasına ise kesin gözüyle bakılıyor.

Afganistan'ın ikinci seçimi

Afganistan'da 20 Ağustos'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde, aralarında 2 kadın adayın da bulunduğu 37 aday yarışacak.

Bu seçim, Afganistan tarihindeki ikinci cumhurbaşkanlığı seçimi. Şu anda görevi bu yürütmekte olan Hamid Karzai'nin karşısında, eski dışişleri bakanı Abdullah Abdullah ve eski maliye bakanı Eşref Gani yarışıyor.

Bu seçimde de 34 vilayet meclisindeki koltuklar için üç binden fazla aday yarışacak. Adayların yüzde 10'u ise kadın.

Bu iki seçimin bir özelliği de ilk kez olarak yerel organların gözetiminde düzenlenecek olmaları. Seçimi Afgan Bağımsız Seçim Komisyonu düzenliyor.

Daha önceki seçimler BM ve Afgan yetkililerin ortak idaresi altında düzenlenmişti.  Ülkede Milli Meclis (parlamento) ve bölge seçimleri ise 2010 yılında düzenlenecek.

Seçim idaresinin tahminlerine göre 20 Ağustos seçiminin uluslararası topluma olan maliyeti 220 milyon doları aşıyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2009, 17:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35